تیکاف؛ تواناسازی کارآفرینان و فناوران

طرح تواناسازی کارآفرینان و فناوران (تیکاف) توسط پارک فناوری پردیس و با حمایت شبکه نوآوری تهران و بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی افراد صاحب طرح و ایده اجرا می‌شود که مخاطب آن افراد صاحب طرح و اختراع می­‌باشند که یک نمونه اولیه از اختراع خود را ساخته‌اند.

مسلما ساخت نمونه اولیه کمک بسیاری می‌­کند تا امکان اجرایی بودن طرح از نظر فنی آنالیز و امکان سنجی بشود ولی این به معنی شروع یک کسب و کار نمی­‌باشد. تبدیل کردن یک طرح یا اختراع به یک کسب و کار پایدار مستلزم ایجاد شرایط مناسب از تمامی جوانب فنی و تجاری می­‌باشد که معمولا افراد خلاق و فنی نسبت توانمندی کمتری در حوزه­‌های مربوط به مباحث تجاری سازی دارند. از این رو طرح تیکاف با این هدف طراحی شده است که اولا افراد خلاق توانمندی‌های شخصی و چشم انداز زندگی کاری خود را بهتر بشناسند و نسبت به آینده خود تصمیمات بهتری اتخاذ بکنند. دوما طرحهای مربوطه طرح یک جلسه تخصصی با حضور مشاورین فنی و تجاری سازی خبره بررسی شده و یک نقشه راه متناسب برای طرح ارائه گردد. همچنین در این جلسه تخصصی لیست نیازهای فرد یا طرح نیز استخراج شده و در قالب یه فرم به اسم نسخه به مخترع اطلاع رسانی می‌­شود. در گام بعدی مخترعین می­توانند با حضور در رویدادهایی که از پیش برای این منظور طراحی شده است نیازهای آموزشی و مشاوره­ای خود را رفع بکنند. همچنین در تیکاف پس از ارائه آموزشهای مربوط به حوزه کسب و کار، مخترعین می­‌توانند با کمک پشتیبان خود اقدام به طراحی مدل کسب و کار و طرح کسب و کار خود بکنند تا ضمن اطمینان از توجیه پذیر بودن کسب و کار خود در آینده بتوانند برنامه مدونی از کارهای لازمه را داشته باشند. نباید فراموش کنیم که طرح کسب و کار خروجی از تیکاف یک طرح درونزا می‌­باشد که خود مخترع در تدوین آن نقش بسزایی داشته است و نسبت به این طرح تسلط کافی دارد و در ادامه می­تواند بسته به تغییرات محیطی و درونی، تغییرات لازم را در برنامه خود ایجاد کند.

مخترعین و افراد فنآور و نوآور می­توانند طی مدت توانمندسازی در پارک فناوری پردیس حضور داشته باشند و از شبکه متخصصین و شرکت­‌های فعال در پارک استفاده بکنند و بتوانند شبکه تخصصی خود را نیز تقویت بکنند. از سوی دیگر این طرح با حضور بیش از 100 مخترع در رویدادهایی در اسفند 97 و اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد. بنابراین مخترعین می­‌توانند با ایجاد بستر هم‌­افزایی از تجربیات همدیگر برای ارتقای سطح کیفی طرح خود استفاده بکنند.

مخترعین حاضر در تیکاف پس از سپری کردن این دوره موارد زیر را بدست خواهند آورد: آموزشها و مشاوره‌­های عمومی و تخصصی، شبکه تخصصی، مدل کسب و کار ناب، طرح کسب و کار درونزا و پویا و ارتباط با پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری خاورمیانه.
 

آخرین اخبار

آمادای تریپ، سفر به دنیای استارت‌آپ‌ها باهدف انتقال تجربه و شبکه‌سازی؛

سفر استارت‌آپی آمادای تریپ با حضور فعالان زیست‌‌بوم کارآفرینی همدان و حمایت مرکز شتابدهی نوآوری و به‌منظور تقویت زیست‌بوم کارآفرینی کشور در تاریخ 26 فروردین‌ماه، برگزار شد.

باهمت مرکز توسعه کسب‌وکار؛ بهره‌مندی بیش از ۲۰۰ طرح و اختراع از مشاوره‌های تجاری‌سازی در سال ۹۷

مرکز توسعه کسب‌وکار فناوری پارک فناوری پردیس در سال ۱۳۹۷، ۳۱۳ ساعت مشاوره تجاری‌سازی به ۲۱۹ طرح و اختراع ارائه کرده است.

ایجاد زمینه همکاری بین خریداران بزرگ محصولات فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش شبکه نوآوری تهران، رئیس صندوق نوآوری با اشاره به هدف تشکیل نشست‌های مشترک با شرکت‌های پیشگام دانش‌بنیان گفت: در تلاش هستیم تا شرکت‌های دانش‌بنیان را به خریداران بزرگ محصولات فناورانه معرفی کرده و با تکیه بر ابزارهای متنوع تامین مالی صندوق، همکاری طرف عرضه و تقاضای محصولات فناورانه را تسهیل کنیم.

«زیست‌بوم استارتاپی‌ و دانش‌بنیان » اولویت دولت در تحقق رونق تولید است

معاون علمی و فناوری در دیدار نوروزی با رییس‌جمهوری کشورمان گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های معاونت علمی و فناوری در حوزه رفع چالشها و اقلام تحریمی ،در جهت حل مشکلات کشور، تاسیس کارخانجات نوآوری و مراکز نوآوری، شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها و زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری ارائه داد.