تیکاف؛ تواناسازی کارآفرینان و فناوران

طرح تواناسازی کارآفرینان و فناوران (تیکاف) توسط پارک فناوری پردیس و با حمایت شبکه نوآوری تهران و بنیاد ملی نخبگان با هدف توانمندسازی افراد صاحب طرح و ایده اجرا می‌شود که مخاطب آن افراد صاحب طرح و اختراع می­‌باشند که یک نمونه اولیه از اختراع خود را ساخته‌اند.

مسلما ساخت نمونه اولیه کمک بسیاری می‌­کند تا امکان اجرایی بودن طرح از نظر فنی آنالیز و امکان سنجی بشود ولی این به معنی شروع یک کسب و کار نمی­‌باشد. تبدیل کردن یک طرح یا اختراع به یک کسب و کار پایدار مستلزم ایجاد شرایط مناسب از تمامی جوانب فنی و تجاری می­‌باشد که معمولا افراد خلاق و فنی نسبت توانمندی کمتری در حوزه­‌های مربوط به مباحث تجاری سازی دارند. از این رو طرح تیکاف با این هدف طراحی شده است که اولا افراد خلاق توانمندی‌های شخصی و چشم انداز زندگی کاری خود را بهتر بشناسند و نسبت به آینده خود تصمیمات بهتری اتخاذ بکنند. دوما طرحهای مربوطه طرح یک جلسه تخصصی با حضور مشاورین فنی و تجاری سازی خبره بررسی شده و یک نقشه راه متناسب برای طرح ارائه گردد. همچنین در این جلسه تخصصی لیست نیازهای فرد یا طرح نیز استخراج شده و در قالب یه فرم به اسم نسخه به مخترع اطلاع رسانی می‌­شود. در گام بعدی مخترعین می­توانند با حضور در رویدادهایی که از پیش برای این منظور طراحی شده است نیازهای آموزشی و مشاوره­ای خود را رفع بکنند. همچنین در تیکاف پس از ارائه آموزشهای مربوط به حوزه کسب و کار، مخترعین می­‌توانند با کمک پشتیبان خود اقدام به طراحی مدل کسب و کار و طرح کسب و کار خود بکنند تا ضمن اطمینان از توجیه پذیر بودن کسب و کار خود در آینده بتوانند برنامه مدونی از کارهای لازمه را داشته باشند. نباید فراموش کنیم که طرح کسب و کار خروجی از تیکاف یک طرح درونزا می‌­باشد که خود مخترع در تدوین آن نقش بسزایی داشته است و نسبت به این طرح تسلط کافی دارد و در ادامه می­تواند بسته به تغییرات محیطی و درونی، تغییرات لازم را در برنامه خود ایجاد کند.

مخترعین و افراد فنآور و نوآور می­توانند طی مدت توانمندسازی در پارک فناوری پردیس حضور داشته باشند و از شبکه متخصصین و شرکت­‌های فعال در پارک استفاده بکنند و بتوانند شبکه تخصصی خود را نیز تقویت بکنند. از سوی دیگر این طرح با حضور بیش از 100 مخترع در رویدادهایی در اسفند 97 و اردیبهشت 98 برگزار خواهد شد. بنابراین مخترعین می­‌توانند با ایجاد بستر هم‌­افزایی از تجربیات همدیگر برای ارتقای سطح کیفی طرح خود استفاده بکنند.

مخترعین حاضر در تیکاف پس از سپری کردن این دوره موارد زیر را بدست خواهند آورد: آموزشها و مشاوره‌­های عمومی و تخصصی، شبکه تخصصی، مدل کسب و کار ناب، طرح کسب و کار درونزا و پویا و ارتباط با پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری خاورمیانه.
 

آخرین اخبار

فرم ثبت اطلاعات استارتاپ

در بانک اطلاعاتی ۳۰۰۰ استارتاپ در ۱۰۰ دسته خود را به ثبت برسانید.

بهترین زمان استفاده از وام برای راه‌اندازی یا توسعه‌ی استارتاپ

بهره‌گیری از وام همواره بهترین گزینه برای راه‌اندازی یک استارتاپ نیست؛ راه‌ها و منابع متعددی برای تأمین سرمایه لازم یک کسب‌و‌کار وجود دارد.

پنج دلیلی که موجب ناکامی استارتاپ‌ها می‌شوند

طبق بررسی‌های فوربز نود درصد استارتاپ‌ها با شکست مواجه می‌شوند. دلایل آن می‌تواند ناشی از مشکلات نهفته در الگوی کسب‌و‌کار، ارزیابی بازار، تیم مدیریتی، سرعت پیش‌روی یا مدیریت بودجه باشد.

چرا بیشتر استارتاپ‌ها ناکام می‌مانند؟ زیرا بنیان‌گذاران مرتکب این اشتباه تاسف‌آور می‌شوند

استارتاپ‌ها به‌خاطر ریسکی بودنشان شکست نمی‌خورند. ناکامی استارتاپ‌ها غالبا به‌خاطر عدم شناخت کافی بنیان‌گذاران از خودشان است.