اینجا سرآغاز یک همکاری طولانی و جذاب است. تینت حاصل همگامی میان استارتاپ‌ها و نخبگان در شبکه زیست‌بوم نوآوری است که می‌کوشد در فضای فناوری و کارآفرینی ایران دشواری‌های میان ایده تا اجرا را تسهیل کند.

شرکت‌های فناور، خلاق و دانش‌بنیان، افراد و تیم‌های نوآور، نخبه و مخترع، تجاری‌سازی دانش و فناوری، ارتباط و شبکه‌سازی در اکوسیستم فناوری، نوآوری و کارآفرینی، توسعۀ اقتصاد دانش‌بنیان...

حتماً بارها این کلمات را شنیده یا خوانده‌اید. بارها در سخنرانی‌ها، نشست‌ها، اخبار و روزنامه‌ها و سایت‌ها به این کلمات برخورد کرده‌اید.

ارتباط شما با این عبارت‌ها چیست؟ در کدام یک از آن‌ها دغدغه دارید؟ اصلاً چقدر این مفاهیم را می‌شناسید؟

 به هر میزانی که با این عبارت‌ها آشنا باشید، حتماً می‌دانید که درگیربودن با هر کدام از این‌ها چه مشکلاتی دارد؟ و اگر بر این مشکلات غلبه کنید چه می‌شود؟ هر کسی که وارد حوزۀ این عبارت‌ها می‌شود بدون شک سر پرسودایی دارد و می‌خواهد موانع را بردارد و پیش برود. اما آیا هر فرد یا مجموعه‌ای که سودای پیشرفت در این حوزه را داشته باشد، به‌تنهایی می‌تواند به مشکلات غلبه کند؟

زمانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دستور توانمندسازی در این زمینه‌ را صادر کرد و به دنبال این دستور، «شبکۀ فن‌آوری و نوآوری ایران» با رویکرد توسعۀ اقتصاد دانش‎بنیان شکل گرفت.

این شبکه با حضور فعال شرکت‌های فن‌آور و دانش‌بنیان شروع کرد به ایجاد و توسعۀ بسترهایی برای ارائۀ خدمات  کسب و کار، بازارهای بیمه و سلامت و سرمایۀ انسانی.

بسیار پیش‌تر از شکل‌گیری تینت (Tehran Innovation Network) بیش از سه‌هزار شرکت دانش‌بنیان، واحد تحقیقاتی‌صنعتی، مرکز رشد، دانشگاه‌، پژوهشگاه، صندوق پژوهش و فن‌آوری، و شتاب‌دهنده شکل گرفته بودند. پیشینۀ به وجود آمدن تینت همین گسترش اقتصاد دانش‌بنیان بود؛ نیازی که احساس می‌شد و باید برای حمایت از این همه فعالیت، شکل می‌گرفت.

تینت آمد تا با استفاده از تجربه‌های موفق کشورهای جهان در این زمینه، شبکه‌ای میان عناصر اکوسیستم فناوری و نوآوری باشد و با استفاده از حداکثر توان بخش خصوصی، به نیازها پاسخ بگوید.

هدف شبکۀ فناوری و نوآوری ایران چیست؟

چشم‌انداز بلندمدت تینت این است که سهم اقتصاد دانش‌بنیان را از اقتصاد کل کشور افزایش بدهد. و در کوتاه‌مدت هم‌افزایی را از با ایجاد ارتباط و تعامل سازنده در اکوسیستم ساده‌تر کند.

  • تینت تمرکز بر بهبود روابط را در این سه سطح تعریف کرده است:

 ارتباط حاکمیت با بخش خصوصی

ارتباط شرکت‌ها و افراد با هم

ارتباط شرکت‌ها و بازار با مردم

  • تینت می‌خواهد با طی مسیر برای ایجاد این ارتباط‌ها در کوتاه‌مدت، در بلندمدت به چشم‌انداز خود برسد. و برای دست‌یابی به هدف بلندمدت خود چهار محور اساسی دارد:

دسترسی یکپارچه به اطلاعات

 پاسخگویی به تقاضا

عرضۀ گستردۀ خدمات و توسعۀ همه‌جانبۀ تعامل‌ها

  • تینت می‌خواهد برای استارتاپ‌ها فروش خدمات را آسان‌تر کند.
  • با ایجاد فضای رقابت سالم، شرایط بهتری را برای دسترسی استارتاپ‌ها به خدمات ارزان‌تر، باکیفیت‌تر و کارآمد تر ایجاد کند.
  • شرایطی فراهم کند که با عضویت در تینت، شرکت‌های عضو بتوانند از خدمات یکدیگر با مزیت‌ها و تخفیف‌های ویژه استفاده کنند.

وقتی در تینت عضو می‌شوید، در بازاری برابر و رقابتی برای فروش خدمات خود قرار می‌گیرید. خدمات  پیشینۀ کاری شما در بازار ثبت می‌شود و اطلاعات آن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. افراد یا شرکت‌ها می‌توانند از خدمات شما استفاده کنند یا شما خدمات خود را با آن‌ها مبادله کنید.

تینت چه کسانی را به هم وصل می‌کند؟

شبکه یعنی ایجاد و توسعۀ ارتباط. تینت کمک می‌کند اعضای اکوسیستم همدیگر را بشناسند، از خدمات هم باخبر شوند و از خدمات هم و هر امکانی که تینت می‌تواند در اختیار آن‌ها بگذارد، بهترین بهره را داشته باشند.

این امکان باعث می‌شود دسترسی به خدمات، یکپارچه شود، و شرکت‌های کوچک و استارتاپ‌ها خود را معرفی کنند و در فضای رقابتی سالم قرار بگیرند.

تینت فقط یک شبکۀ مجازی نیست. نسل سوم شبکه‌های مجازی، آمیزه‌ای از ارتباطات مجازی و حقیقی است. بهترین نتیجه‌ای که ایجاد شبکۀ مجازی می‌تواند در پی داشته باشد، پیگیری آن در دنیای واقعی است. نیازها، پرسش‌ها، امکانات و پاسخ‌هایی که اعضای شبکه برای هم دارند، مهم‌ترین دلیل شکل‌گیری، استحکام و تداوم روابط است.

تینت تا امروز چه کرده است؟

  • تینت بیش از ۵ هزار عضو حقیقی و ۶۰۰ شرکت از فعالان حوزۀ فن‌آوری را گرد هم آورده است که در بستر تعامل‌ها و خدمات سازندۀ تینت فعالیت می‌کنند.
  • تی‌نت توانسته است با حذف مراحل دردسرساز و سخت احزار هویت برای شرکت‌ها و افراد، عضویت را آسان کند. برای عضوشدن در تینت ارائۀ اطلاعات چندین‌باره و پرکردن فرم‌های متعدد لازم نیست.
  • یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تینت، فراهم‌کردن امکان بیمۀ درمان تکمیلی برای اعضا، شرکت‌های نوپا و کوچک است. ۶ هزار نفر از افرادی که قبل از راه‌اندازی شبکه، بیمۀ تکمیلی نداشتند، یا به صورت محدود و با هزینه‌های بسیار از آن استفاده می‌کردند، با کمک تینت بیمه شدند.
  • خدمت دیگر تینت کسری از خدمت برای افراد، با بهره‌مندی از استعداد و توان آن‌ها در ازای ارائۀ پروژه و و انجام خدمات به شکل امریه در شرکت‌های خودشان است.

دسترسی به مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و یکپارچه‌سازی خدمات معاونت علمی و پارک‌های علم و فن‌آوری از خدمات پیش‌بینی‌شدۀ تینت برای اعضا در آینده است. تینت با ساده‌سازی ارتباط بین سامانه‌های مختلف سعی دارد خدمات و امکانات را یکپارچه‌سازی کند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: