محققان فعال در پارک فناوری پردیس معاونت علمی موفق به دستیابی به روشی از شخصی‌سازی درمان سرطان شده‌اند که صرفه‌جویی 150 میلیارد تومانی را محقق می‌کند.

به گزارش پارک فناوری پردیس، دانشمندان بر این باورند که بهترین روش برای درمان انواع سرطان، استفاده از داروهای شخصی‌سازی‌شده به منظور مقابله با تومورهای موجود در بدن هر بیمار است. در دهه اخیر، درمان انفرادی، انقلابی در درمان سرطان ایجاد کرده است. درمان انفرادی به معنای به‌کارگیری دانش ژنومیک و دیگر مطالعات آزمایشگاهی برای انتخاب درمان مناسب برای یک فرد بیمار است.

توسعه روش‌های نوین با بازده بالا امکان شناسایی بیومارکرهای جدید و تولید داروهای هدفمند به منظور افزایش اثربخشی درمان و کاهش عوارض جانبی آن را فراهم آورده است.

 محمدرضا لرنژاد مدیرعامل شرکت پیشگامان پژوهش آناهیتا مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی که سال‌هاست بر روی این موضوع کار می‌کند به اهمیت راه‌اندازی چنین پروژه‌ای در کشور و شخصی‌سازی درمان سرطان تاکید کرد و گفت: شخصی‌سازی درمان سرطان، یکی از بهترین راه‌های درمانی است که تاکنون به آن دست یافته‌ایم.
وی بیان کرد: باید در نظر داشت که 75 تا 80 درصد داروهای شیمی‌درمانی که برای بیماران تجویز می‌شود، مؤثر نبوده یا اگر مؤثر باشند، دارای عارضه‌های منفی زیادی هستند. به همین دلیل و با توجه به افزایش میزان مبتلایان به سرطان در ایران، باید به فکر بهینه‌سازی درمان سرطان در کشور باشیم.
به گفته لرنژاد، کاری که در حال حاضر برای درمان بیماران سرطانی انجام می‌شود، استفاده از یک پروتکل برای درمان همه نوع بیماری‌های سرطانی است. اثرانگشت انسان در هر شخصی با شخص دیگری فرق می‌کند، بنابراین درمان نیز باید برای هر شخصی منحصربه‌فرد باشد.
وی توضیح داد: آنالیز بافت در روش شخصی‌سازی درمان، اهمیت زیادی دارد. ما به بخشی از بافت سرطانی که برای بررسی سطح سرطان برای پاتولوژی‌ها فرستاده می‌شود، نیاز داریم تا بتوان آن را خارج از بدن تکثیر کرد و داروهای موجود را بر روی بافت تست کنیم. با استفاده از این روش، متوجه می‌شویم که آیا فرد بیمار به شیمی‌درمانی احتیاج دارد یا نه؟ اگر نیاز به شیمی‌درمانی باشد به چه نوع دارو و چه ترکیبی نیاز دارد؟ و آیا داروی تجویزشده با بدن فرد بیمار سازگاری دارد؟
این محقق با اشاره به این‌که در حال حاضر هزینه‌هایی که برای شیمی‌درمانی انجام می‌شود حدود 150 میلیارد تومان در سال است، گفت:30 درصد هزینه‌ها را بیمه‌ها پرداخت می‌کنند و 70 درصد را خود بیمار باید پرداخت کند. هدف ما این است که با استفاده از این پروژه بتوانیم درمان سرطان را بهینه‌سازی و سالم‌سازی کنیم و البته هزینه‌های درمان را نیز کاهش بدهیم.
وی بیان کرد: در کشور توانسته‌ایم به صورت مکتوب و تئوری ایده شخصی‌سازی درمان سرطان را ارائه دهیم البته در دانشگاه تهران بر روی سلول‌های سرطانی تحقیق کرده و تست غربالگری نیز انجام می‌دهیم. اما اگر بخواهیم به سمت شخصی‌سازی برویم باید بافت را از بیمار گرفته تا تست‌های خاصی را بر روی آن انجام بدهیم. 
لرنژاد با اشاره به تجربه 25 ساله خود بر روی بافت‌های انسانی توضیح داد: حدود 5 سال است که بر روی پروژه شخصی‌سازی کار می‌کنم و در اصل، قصد انتقال دانش به کشور را دارم، دانشی که در اختیار برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی است. مشکلی که در این رابطه داریم پیدا کردن سرمایه‌گذار است که بتواند در پروژه سرمایه‌گذاری کرده و ما پروژه را شروع کنیم.
وی در راستای برآورد هزینه‌های درمان با استفاده از این روش بیان کرد: یک برنامه درمانی با هزینه‌هایی که یک بیمار باید پرداخت کند را محاسبه کرده‌ایم اما با نوسانات نرخ ارز نمی‌توانیم به‌صورت مشخص و دقیق هزینه‌هایی که یک بیمار باید برای درمان پرداخت کند را تعیین کنیم. برای پیشبرد این طرح به 12 هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.
این مدیرعامل شرکت فعال در این حوزه درمانی، گفت: داروهای شیمی‌درمانی اگر تولید داخل باشند، بین 700 تا یک میلیون برای هر دوره شیمی‌درمانی هزینه در بر دارد (البته بستگی به نوع سرطان، نوع دارو و فرد بیمار نیز دارد.) در صورتی که اگر داروها خارجی باشند هزینه درمان به بیش از چند میلیون می‌رسد.
وی افزود: هزینه‌های شیمی درمانی سرطان در سال بیش از 1500 میلیارد تومان برآورد شده است که اگر بتوان تنها 10 درصد از آن را جوابگو باشیم در حدود 150 میلیارد تومان صرفه جویی خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: