معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: در مرحله نوپایی شرکت‌های استارتاپی را باید با سرمایه‌گذاری خطرپذیر(نه وام‌دهی )حمایت کرد چراکه وام دادن به آنها خیانت است.

علیرضا دلیری گفت: اقتصاد دنیا همواره در حال سوق به سمت زیرساخت‌های دانش و فناوری است. شرکت‌های بزرگ دنیا هم امروزه در این حوزه فعال هستند. کشور ما نیز از این راه جدا نیست. زمانی شرکت‌های بزرگ ایران فولاد، مس و خودرو بود، اما امروزه آن شرکت‌ها بایگانی شده‌اند و شرکت‌های استارتاپی، دانش‌بنیان فعال در حوزه‌های نانوفناوری، بیوتکنولوژی و غیره به رشد رسیده‌اند. حرکت جوانان موجب اثبات این حوزه شده و فضای کسب‌وکار در جامعه را متحول کرده است. علت این امر دارا بودن نیروی انسانی خوب ایران است.
وی افزود: اقبال از حوزه فناوری خوب بود و با برنامه‌ریزی دولت، جامعه سرمایه‌گذاری کشور پذیرفت که بستر مناسب برای تزریق منابع مالی، حوزه فناوری و دانش خواهد بودبه‌طوری‌که هرروز شاهد ایجاد شتاب‌دهنده توسط هولدینگ‌های بزرگ اقتصادی هستیم. نه تنها هولدینگ‌های خصولتی به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند، بلکه نهادهای پولی نیز به این راه سوق پیدا کرده‌اند.

ضرورت گسترش بستر سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در خصوص سرمایه‌گذاری خطرپذیر در حوزه‌های استارتاپی و دانش‌بنیان گفت: در مرحله نوپایی شرکت‌های استارتاپی را باید با سرمایه‌گذاری خطرپذیر(نه وام‌دهی )حمایت کرد چراکه وام دادن به آنها خیانت است. سرمایه حمایتی با استفاده از این روش از این شرکت‌های نوپا نیز کم نیست، فقط نیاز به فهم و توجیه منابع دارد.
وی افزود: علاوه بر قدم گذاشتن در این حوزه، مدل آن را نیز باید به خوبی از نمونه‌های موفق دنیا الگوبرداری کرد. ضمن این‌که سرمایه‌گذاری خطرپذیر باید از طریق شرکت‌های خصوصی(نه دولتی) صورت گیرد. حتی شرکت‌های خصولتی نیز نباید مستقیم در این راه سرمایه‌گذاری کنند. لذا باید سرمایه خود را به  این صندوق‌ها تزریق ‌کنند؛ تاکنون حدود 15 صندوق در این حوزه راه‌اندازی شده و به همین میزان نیز درخواست نوبت داریم.
دلیری به فعالیت فرابورس در حوزه دانش‌بنیان و استارتاپی اشاره کرد و گفت: هرچند در بورس ایران قدم های خوبی برداشته شده، اما هنوز کمی سنتی است. بستر فناوری‌های روز دنیا باید بیشتر در این حوزه جای باز کند. در کمتر کشوری تابلو بورس ایده وجود دارد اما ایران آن را راه‌اندازی کرده است. بااین‌وجود برای سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری در این حوزه ساده نیست.
وی بیان کرد: هم اکنون صندوق‌های جسورانه بورسی، صندوق‌های پژوهش فناوری، برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری بورسی، بانک‌ها و هولدینگ‌های بزرگ در مجموعه خود فعالیت های سرمایه گذاری خطرپذیر راه‌اندازی کرده‌اند. امیدواریم تا سال آینده بستر سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور گسترش یابد. 

تبدیل تهران به شهر فناوری و نوآوری
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بیان کرد: معاونت علمی در مسیر شرکت‌های استارتاپی ریل‌گذاری می‌کند و آن‌ها را حمایت می‌کند تا زمین نخورند. در کنار آن بسترهای قانونی و حمایتی را فراهم می‌کند.
وی به جوانان فعال در حوزه استارتاپی ایران گفت: نترسید، حرکت کنید، هیچ مانعی موجب ترمز شما نخواهد شد. کاردانشی مانع ندارد. در این حوزه کشور ما دیگر امکان ترمز گرفتن ندارد. معاونت نیز نیز به‌عنوان حامی، سنگ‌ها را از سر راه شما برمیدارد. 
دلیری با اشاره به این‌که معاونت علمی در نظر دارد تهران را به شهر فناوری و نوآوری تبدیل کند، گفت: اعتقاد داریم هر محله باید یک کارخانه نوآوری داشته باشد و همه مردم شهر روزانه با جوانان روبه‌رو شوند. چراکه جوانان باید برای آینده کشور تصمیم بگیرند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: