رییس اجرایی ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی RINOTEX)2018) این رویداد که با حمایت معاونت علمی برگزار می‌شود را حرکتی در مسیر حمایت از فعالیت‌های فناورانه دانست.

علی جهانگیری در آیین آغاز به کار ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی  RINOTEX 2018 گفت: از اوایل شروع به کار دولت تدبیر و امید در استان به دنبال ایجاد اکوسیستم نوآوری و فناوری بوده‌ایم ازاین‌رو تشکیل منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز با تکیه‌بر این نگاه بوده است.
وی تمرکز بر رویکرد حمایت از نوآوری فناورانه را از جمله برنامه‌های راهبردی استان دانست و گفت: این رویکرد به تخریب خلاق شهرت دارد و در آن ما باید بتوانیم ساختارهای موجود را تخریب کنیم اما همزمان با این کار نیازمند ساختن دوباره اما خلاقانه هستیم.
رییس اجرایی ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی RINOTEX2018  ادامه داد: تخریب خلاق الزامات خاصی را طلب می‌کند که از مهم‌ترین این الزامات تخریب ساختارها در بخش‌های اقتصادی، علمی و حتی اجتماعی است تا با تغییرات به سمت کارهای نوآورانه حرکت کنیم و با نگاهی نو ساختارها را دوباره بسازیم.
وی ادامه داد: با همین رویکرد  بود که منطقه ویژه علم و فناوری به‌عنوان یکی از پنج منطقه فناوری در کشور شکل گرفت، در آغاز کار ما معتقد بودیم که اگر این کار را بدون پول نتوانیم انجام دهیم بدون شک با پول نیز نخواهیم توانست ازاین‌رو تلاش کردیم تا از امکانات موجود به شکل جدیدی استفاده کنیم.
معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، گفت: در طی دهه‌های گذشته خوشبختانه سرمایه گذاری‌های کلانی در بخش‌های مختلف اقتصادی، علمی و صنعتی در کشور اتفاق افتاده است اما امروز دیگر زمان آموزش و حتی پژوهش گذشته است امروز باید بتوانیم با نگاهی جدید به موضوعات بنگریم و با تمرکز بر نگاه فناورانه از سرمایه‌های موجود به صورت هم‌افزا بهره‌مند شویم.
جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر امکانات موجود را با تعریف اهداف مشترک کنار هم قرار دهیم خواهیم توانست به سمت اکوسیستم نوآوری حرکت کنیم، اکوسیستمی که عناصر هریک در جزیره‌ای جداگانه عمل نمی‌کنند و رسیدن به این مهم نیازمند کنار هم قرار گرفتن عناصر مختلف برای اهداف مشخص است.
جهانگیری  حمایت‌های دولت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و فناورانه را ضروری دانست و ادامه داد: تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و همکاری‌های بخش‌های مختلف بدون ورود و حمایت دولت ممکن نیست، دولت کارآفرین، نه متمرکز عمل می‌کند و نه همه چیز را به دست بازار می‌سپارد.
وی برگزاری ششمین نمایشگاه نوآوری وفناوری ربع رشیدی را حرکت در مسیر حمایت از فعالیت‌های فناورانه دانست و گفت:  نمایشگاه رینوتکس محلی مناسبی برای ارائه طرح‌ها و ایده‌های فناوران است و مجموعه دولت بدون هیچ چشم داشتی، مکانی برای توسعه کسب‌وکار و نیز فروش فناوری در پنج نمایشگاه گذشته ایجاد کرده است.
وی این نمایشگاه را فرصتی برای حضور همزمان عرضه‌کننده و متقاضی فناوری دانست و گفت: یکی از موضوعاتی که هرساله تاکید داشته‌ایم نقد و بررسی کارشناسی این نمایشگاه بوده است به‌طوری‌که طی سال گذشته گروه مستقلی بررسی نتایج برگزاری این نمایشگاه را بر عهده گرفت و خوشبختانه نتایج بسیار مطلوبی را شاهد بودیم .
جهانگیری، ارائه نیازهای فناورانه کشور را ویژگی برجسته این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به طرح ممنوعیت دولت در ورود بعضی از کالاها و نیز تغییرات ارزی در کشور، واردات کالای خارجی به‌صرفه واردکنندگان و حتی مصرف‌کنندگان نیست، پس لازم است صاحبان فکر و فناوری برای تأمین نیاز حوزه‌های مختلف وارد میدان شوند و این راهی جز ایجاد بازارهای فروش فناوری و ارتباط نیازمندان فناوری با فروشندگان فناوری ندارد ازاین‌رو بیش از 100 نیاز فناوری در این نمایشگاه از سوی سازمان‌ها، نهادها و تولیدکنندگان بخش‌های  مختلف ارائه شده است.
وی با اشاره به حضور فناورانی از 27 استان کشور در این نمایشگاه افزود: امسال همزمان با نمایشگاه، ۲۷ رویداد جنبی در کنار نمایشگاه برگزار می‌شود و بیش از ۱۰۰ داور برای ارزیابی جشنواره‌ای که همزمان با این نمایشگاه برپا می‌شود ما را همراهی می‌کنند.
ششمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (RINOTEX 2018) با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 10 تا 14 آبان ماه سال جاری در نمایشگاه بین‌المللی در حال برگزاری است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: