دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری از فعالیت 80 شرکت دانش بنیان در این حوزه خبر داد و گفت: تاکنون حوزه سلول های بنیادی توانسته به واسطه شرکت های دانش بنیان برای صدها نفر اشتغال ایجاد کند.

امیرعلی حمیدیه اظهار داشت: طی سه سال گذشته تولیدات کشور صرفا در زمینه مقاله بود اما اکنون این روند تغییر کرده به طوری که به تولید محصول و اشتغالزایی به واسطه آن دست پیدا کرده ایم.
وی افزود: هم اکنون ۱۰۰ شرکت در زمینه تولید محصولات حوزه سلول بنیادی فعالیت می کنند. از این تعداد نزدیک به ۸۰ شرکت دانش بنیان و مابقی به صورت خصوصی محصولات حوزه سلول بنیادی را تولید می کنند.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری بیان کرد: تولید محصول در شرکت های خصوصی و دانش بنیان در حوزه سلول بنیادی توانسته اشتغالزایی خوبی ایجاد کند؛ در برخی از این شرکت ها شاید ۴ نفر و برخی بیشتر از ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند که اگر بگوییم  به طور میانگین  به طور متوسط ۲۰ نفر مشغول باشند بیشتر از ۱۴۰۰ نفر مشغول به کارند.
حمیدیه با بیان اینکه محصولاتی در زمینه سلول های بنیادی توسط شرکت ها به تولید رسیده است، گفت: ۷ محصول درمانی در پروسه دریافت مجوز کارآزمایی بالینی از سازمان غذا و دارو هستند؛ تولید سلول های بنیادی مزانشیمی اتولوگ از مغز استخوان یکی از محصولاتی است که در این پروسه قرار دارد. این محصول در درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیز کاربرد دارد و توسط یک شرکت دانش بنیان تولید شده است. البته بررسی پرونده کارآزمایی بالینی فاز دو در سازمان غذا و دارو در حال انجام است.
وی افزد: تولید سلول های تک هسته‌ای مغزاستخوان به نام MonuCell نیز نیز توسط شرکت دانش بنیان سل تک فارمد تولید شده است. پرونده این محصول نیز همچون محصولات دیگر در حال بررسی کارآزمایی بالینی فاز دو و سه در سازمان غذا و دارو است. 


 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: