معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از افزایش 70 درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری در سال 98 خبر داد و گفت: هرچند این میزان بودجه کافی نیست اما اتفاق قابل توجهی است و باید کاری کرد از این میزان سرمایه، دو برابر سود خارج شود.

سورنا ستاری در بازدید از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان گفت: پارک علم و فناوری وظیفه دارد تمام سیستم استان را به صورت نرم‌افزاری تحت تاثیر قرار دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که استاندار بداند مشکلات استان را باید در این پارک حل ‌و فصل کند و رییس دانشگاه بتواند از این شیوه اشتغال ایجاد کرده و در اقتصاد شریک شود تا جایی که بیشترین درآمد دانشگاه از این راه تامین شود.
وی افزود: ما به عنوان معاونت علمی آمادگی داریم به هر شکلی این موضوع را پیگیری کنیم. هم‌اندیشی داشته باشیم تا ببینیم چطور می‌توان دانشگاه را با این ماموریت ها شکل داد اما پارک علم و فناوری نیز باید در دل مردم باشد، در این صورت است می‌توان این مکان را پارک علم و فناوری واقعی دانست.

الگو برداری از زیست بوم های موفق کارآفرینی
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، فعالیت و ایجاد 160 واحد شرکت دانش بنیان از سال 91تاکنون را  قابل توجه عنوان کرد و گفت: باید در هر شهرستانی به تناسب خود این اتفاق بیافتد اگر چند نقطه از کشور در مسیر توسعه زیست بوم کارآفرینی به خوبی مدیریت شوند الگوسازی مناسب رخ داده و دیگر نقاط کشور نیز به آن جذب می‌شوند.
ستاری اظهار داشت: معاونت علمی در حوزه‌های دانش‌بنیان همواره خدمات جدیدی به شرکت‌ها و صاحبان ایده‌ ارایه می‌کند. در این میان نقش صندوق نوآوری شکوفایی در توسعه استانی قابل اهمیت است. در غیر این صورت این ماموریت را می‌توانستیم بر عهده بانک‌ها بگذاریم اما این صندوق ماموریتی جداگانه از بانک‌ها دارد و باید ماهیتی با اهداف دانش‌بنیان داشته باشد.
به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری انتظار از صندوق‌های پژوهش فناوری وام دهی نیست. صندوق نوآوری و شکوفایی باید به رویکرد جدیدی برسد که بتواند سرمایه‌گذاری کرده و ضمانت‌نامه مخصوص برای عملکرد و دیگر زمینه‌ها ارایه کند و به این شکل به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند.

استارتاپ‌ها نیازی به وام ندارند
ستاری از موضوعات جدی روش نوین صندوق نوآوری شکوفایی را دوری از وام دهی عنوان کرد و افزود: اگر بتوان مساله ضمانت‌نامه‌های شرکت‌ها را به خوبی حل کرد نیاز به وام‌دهی نداریم. چرا که امروزه خطوط ارتباطی خوبی در بانک‌ها ایجاد شده است. باید چراغی در مسیری که بانک‌ها نمی‌توانند حرکت کنند روشن کنیم تا بانک‌ها به فعالیت در این عرصه راغب شوند.
وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان به خصوص استارتاپ‌ها به وام نیاز ندارند. بیشتر به دنبال سرمایه‌گذار، سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ضمانت‌نامه، لیزینگ و پیدا کردن بازار هستند. این اتفاق نیز از جمله توصیه‌هایی است که به صندوق نوآوری و شکوفایی داریم تا از موارد موفق جهانی الگوبرداری کند.

ضرورت استفاده از فضاهای بلااستفاده شهری
وی گفت: هم اکنون معاونت علمی بودجه خود را تنها برای فناوری در نظر گرفته است درصورتی‌که اگر فضای بلااستفاده به خصوص فضاهای داخل شهر به این عرصه تعلق بگیرد، معاونت علمی می تواند مرکزی در راه توسعه فناوری و کارآفرینی در آن راه‌اندازی ‌کند.
وی خاطرنشان کرد: از جمله مکان‌هایی که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرد فضاهای قدیمی داخل شهر است که دسترسی و رفت‌وآمد آسان دارند. همان‌طور که تا به امروز 4 کارخانه نوآوری در تهران شکل‌گرفته و توانسته کمک بسیار خوبی برای جوانان عرصه استارتاپی باشد.
ستاری افزود: میان شهر و مردم بودن نیز موجب می‌شود مردم و استارتاپ‌ها با هم اجین شوند. دانش جزیی از مبلمان شهری است و باید داخل مردم، صنعت، کار و غیره باشد. این رویکرد برای پارک‌های علم و فناوری نیز لازم است بنابراین باید مردم با فعالیت پارک‌های علم و فناوری آشنا شده و از نزدیک آن را حس کنند. برای مثال فعالیت شرکت‌های مستقر در این پارک، تسهیلاتی که در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد، سرویس‌هایی که شرکت‌ها به مردم ارایه می‌دهند و غیره باید از سوی جامعه حس شوند.

افزایش 70 درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در موضوعاتی مانند تجاری‌سازی، برگزاری رویدادهای کارآفرینی واستارتاپ‌ها معاونت علمی آمادگی همکاری با پارک های علم و فناوری را دارد.
وی خاطر نشان کرد: بودجه سال آینده پارک‌های علم و فناوری حدود 70 درصد افزایش‌یافته است و این اتفاق قابل توجهی است. با وجودی که این رقم هنوز از نظر من کافی نیست اما قدمی بزرگ است. باید کاری کرد که از این میزان سرمایه دو برابر سود خارج شود.
ستاری افزود: متاسفانه با بودجه دولتی سقف آرزوهای ما محدود است. اگر سرمایه‌گذار خصوصی به این عرصه راه پیدا کند پریدن ممکن خواهد شد. نوآوری از بودجه دولتی خارج نمی‌شود چرا که این پول بدون زحمت به دست می‌رسد. در صورتی که نوآوری از بخش خصوصی به این سیستم تزریق شود موفقیت‌ها بزرگ خواهد بود.

سرمایه اصلی در مغز انسان‌ها نه جیب آنهاست
رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان گفت: پایه اقتصاد دانش‌بنیان این است که فرهنگ‌سازی کنیم تا حتی مردم به جای نگاه به جیب یکدیگر از فکر هم بهرمند شوند. سرمایه اصلی در جیب انسان‌ها نیست بلکه در مغز آنهاست. باید مردم بدانند که سرمایه‌گذاری به روی کودکان نتیجه‌بخش است. در این صورت می‌توان گفت فرهنگ‌سازی رخ داده است.
وی این موضوع را چونان مبارزه‌ای با اقتصاد سنتی و نفتی عنوان کرد و افزود: نیاز به جمعیتی داریم که تغییرات مورد نیاز را به صورت اصولی در کشور ایجاد کنند. ما امیدواریم در این عرصه موفق باشیم و از حمایت‌های خود در این مسیر برای ایده‌ها و موضوعات نو دریغ نخواهیم کرد. یکی از وظایف ما نیز روان کردن مشکلات است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: