معاون اول رییس‌جمهور گفت: در شرایط سخت اقتصادی و اعمال تحریم ها، تنها می توان با توسعه علمی کشور و بکارگیری منابع انسانی متخصص، تحولی اساسی در روند توسعه کشور به وجود بیاوریم.

معاون اول رییس‌جمهور گفت: در شرایط سخت اقتصادی و اعمال تحریم ها، تنها می توان با توسعه علمی کشور و بکارگیری منابع انسانی متخصص، تحولی اساسی در روند توسعه کشور به وجود بیاوریم.
اسحاق جهانگیری در مراسم رونمایی از ۱۰ دستاورد فناورانه جهاد دانشگاهی اظهار داشت: دانش اصل اقتدار هر کشوری است و کشورهایی که همچون ایران، سابقه تاریخی و تمدنی دارند، باید به این موضوع توجه کنند.هیچ مسیری سریع‌تر از توسعه علمی، ما را به هدف نمی‌رساند لذا باید ملزومات توسعه کامل از جمله نظری و عملی را در کشور فراهم کنیم.
وی افزود: برای اینکه کشور به سمت توسعه علمی و پایدار برود، باید اراده‌ای شکل بگیرد و این اراده در همه دستگاه‌های دولتی و خصوصی محقق شود که با سرعت به سمت توسعه کشور از مسیر توسعه علمی برویم.
جهانگیری با بیان اینکه نقش فناوری در دهه های اخیر در توسعه کشور پررنگ تر شده است، گفت: نقش فناوری در کشورها از جمله ایران پررنگ تر شده و می تواند تحول اساسی در روند توسعه کشور به وجود بیاورد.
وی خاطرنشان کرد: جهت گیری اصلی در زمینه توسعه کشور با استفاده از فناوری از صدر نظام باید شکل بگیرد که این تاکنون شکل گرفته و در تمام دستگاه ها حتی بدنه شرکت ها چه خصوصی و دولتی انجام شده است.
 
منابع انسانی متخصص موجب پیشرفت کشورها می شوند
جهانگیری با بیان اینکه باید تلاش کنیم که مبانی توسعه را به خوبی در کشور ایجاد کنیم، گفت: یک زمانی منابع طبیعی مهمترین عامل پیشرفت بود اما امروز منابع انسانی با کیفیت و متخصص موجب پیشرفت کشورها می شود. دانش نیروهای متخصص نقش مهم تری از ابزارهای پیچیده صنعتی دارند. به طوری که مدیریت دانش نیروهای انسانی بر بقیه مدیریت ها قابل اهمیت تر است و مسیر توسعه کشور را می تواند فراهم کند.
وی با تاکید بر اینکه باید از مسیر توسعه علمی پیش برویم، گفت: در این شرایط سخت و تحریمی تنها می توان با توسعه علمی در توسعه کشور تاثیر گذاشت. نهادهایی که نقش آنها فرصت ساز بوده و ایجاد ظرفیت کرده اند در این شرایط سخت بیشتر می‌توانند نقش آفرین باشند که جهاد دانشگاهی همواره یکی از این نهادها بوده است.
به گفته وی دوران جنگ یکی از دوران های شکوفایی استعدادهای این کشور بوده است. این دوران، دوران سختی بوده که جزء دوران استثنائی کشور محسوب می شد. اما از هر بخشی از کشور نیروهای تحصیلکرده باانگیزه توانستند موانع را برطرف کنند که جهاد دانشگاهی هم در این بخش ها توانسته طی ۴۰ سال به خوبی بدرخشد. اکنون در دوره ای هستیم که بخش های اقتصادی کشور مورد تهاجم دشمن است. آمریکایی ها  با راه اندازی جنگ اقتصادی علیه ایران توانسته اند مراکز حساس اقتصادی ایران را هدف گیری کنند تا مردم با تنگنا روبرو شوند.
وی اظهارداشت: هم اکنون صنعت خودروسازی هدف گیری شده و صادرات قطعات ممنوع است؛ اگر بخش زیادی از یک خودرو را بتوانیم در کشور تولید کنیم و تنها ۱۰ درصد آن به موقع وارد کشور نشود، نمی توانیم به خاطر همین ۱۰ درصد خودرو را در اختیار مشتری قرار دهیم.
معاون اول رییس جمهور بیان کرد: هم اکنون اگر یک یا دو ماده در اختیار صنعت فولاد نباشد، این صنعت با مشکل روبرو می شود. همچنین پتروشیمی از دیگر صنایع حساس ما محسوب می شود که آمریکایی ها روی این صنعت هم دست گذاشته اند.
وی خاطرنشان کرد: ما امروز کشوری هستیم که متخصصان مان قادرند کشور را از پیچ های سخت عبور دهند. من اطمینان می دهم که صنعت کشور به هیچ عنوان در شرایط تحریم به مشکل بر نمی خورد.
وی افزود: تحریم ها در صنعت قطعه سازی هم تاثیر گذاشته و آن ۳ تا ۴ میلیارد دلاری که وارد کشور می شده را می توانیم با دانشگاهیان درمیان بگذاریم که این قطعات را به تولید برسانند و با ظرفیتی علمی و فنی بی نیاز از واردات شویم.
جهانگیری با بیان اینکه فرصت های خوبی می تواند پیش روی کشور قرار بگیرد، گفت: اگر خودروسازان به سرعت در نمایشگاه ها با دانشگاهیان در خصوص قطعات وارداتی تعامل برقرار کنند، می توان این قطعات را به صورت بومی در کشور تولید کرد و شرایط سخت را به فرصت تبدیل کنیم.
وی با تاکید بر اینکه در بخش دانش بنیان ها باید به صورت جدی عمل کنیم، اظهارداشت: تغییرات نرخ ارز برای اقتصاد ما مفید نیست و مضر است و ناآرامی ها به جهت روانی از ماه های اول خروج آمریکا از برجام آغاز شد اما اکنون آثار برگشت ثبات اقتصادی را احساس می کنیم.
معاون اول رییس جمهور افزود: نرخ ارز به ضرر واردات و به نفع صادرات عمل می کند از اینرو باید به سمت بازار تولیدات داخل روی بیاوریم.
ضرورت اصلاح بودجه
جهانگیری در خصوص بودجه سال ۹۸ گفت: اکنون در حال بررسی بودجه ۹۸ هستیم تا آن را تقدیم مجلس کنیم. اما رهبری دستور دادند که بودجه باید طوری محقق شود که شرایط غیرعادی کشور در آن مدنظر قرار بگیرد زیرا شرایط کشور عادی نیست و از بودجه باید برای توسعه کشور استفاده شود به همین دلیل در اعلام لایحه بودجه تاخیر داشتیم.
وی با بیان اینکه باید برای اختصاص بودجه به سازمان ها اصلاحی داشته باشیم، اظهارداشت: ما این بررسی اصلاح و ساختار را داریم زیرا بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده و هر کسی که خواسته دانشگاه، مرکز یا هر چیزی را راه اندازی کند از این بودجه سهمی به خود اختصاص داده است. این بودجه برای راه اندازی بوده که دوستان باید برای اداره آن روی پای خود بایستند زیرا قرار نبوده که از اول از دولت بودجه ای بگیرند.
وی افزود: هم اکنون ده ها دستگاه ها موازی درست شده و همه بودجه بگیر دولت هستند. این بودجه کم نیست و بودجه بزرگی است که برابر با ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است ولی این به مسیرهایی می رود که بازدهی ندارند بنابراین ضروری است که اصلاح شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: