معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بلاک‌چین «blockchain» را موجب اشراف بر اقتصاد و سیستم تبادلات مالی کشور دانست و گفت: هم اکنون بسترهای لازم برای رشد فراگیر این پدیده در فضای اقتصادی و کسب‌وکار وجود دارد اما به فعلیت رساندن این ظرفیت‌های بالقوه نیازمند بررسی و اقدامات کارشناسی دولت است


معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی بلاک‌چین« blockchain» را موجب اشراف بر اقتصاد و سیستم تبادلات مالی کشور دانست و گفت: هم اکنون بسترهای لازم برای رشد فراگیر این پدیده در فضای اقتصادی و کسب‌وکار وجود دارد اما به فعلیت رساندن این ظرفیت‌های بالقوه نیازمند بررسی و اقدامات کارشناسی دولت است.
علیرضا دلیری درباره فناوری بلاک‌چین گفت: فناوری بلاک‌چین« blockchain» یک انقلاب در زیرساخت فناوری‌های مدرن است و به معنی یک دفتر اطلاعاتی توزیع شده از اسناد (Distributed Ledger Technology-DLT) و از همه تراکنش‌ها یا رویدادهایی است که توسط اجزای تشکیل دهنده آن به شکل مشترک اجرا و ثبت می‌شود.
وی افزود: این فناوری به سرعت میان صنایع و بخش‌های مختلف اقتصادی در حال گسترش است؛ خصوصا در صنعت مالی و بانکداری که با عنوان زیرساخت آینده خدمات مالی از آن یاد می‌شود. 
وی ادامه داد: یکی از مسایل مهم در تحول نظام پرداخت جهان و ایران گسترش و به‌کارگیری رمزارزها است. البته بیت کوین همه کارکرد رمزارزها و فناوری بلاک‌چین نیست. برای همگام شدن با این فناوری باید ساختار کشور با تغییرات ایجاد شده منطبق شود.
دلیری درباره تنظیم قوانین و مقررات حوزه بلاک‌چین در ایران گفت: سرعت رشد فناوری همواره از سرعت قانون‌گذاری و تعیین تکلیف قانونی در تمامی کشورهای دنیا بیشتر است. همین مساله باعث شده تا کشورها در صورت تاخیر در بررسی و تعیین تکلیف حقوقی و نهادی یک پدیده متضرر شوند بنابراین نیاز است تا برای فناوری بلاک‌چین و محصول برجسته آن یعنی رمزارزها و فناوری‌های مالی الزامات و چارچوب‌هایی ایجاد شود.
وی ادامه داد: این موضوع باعث می‌شود که کشورها علاوه بر بررسی تهدیدهای آن برای نظام اقتصادی کشور، به مزایای آن برای اقتصاد و سیستم تبادلات مالی اشراف زیادی داشته باشند و بتوانند با بررسی همه‌جانبه قوانین مناسب برای این حوزه را تدوین کنند.
 
جایگاه بلاک‌چین در ایران
دلیری با بررسی فناوری بلاک‌چین« blockchain» و جایگاه آن در ایران گفت: بستر فناورانه و توانمندی‌های زمینه‌ای کافی در ایران وجود دارد اما نوظهور بودن این حوزه موجب عدم سرمایه‌گذاری کافی در ایران شده است. به همین دلیل استارتاپ‌های کمی نیز در این حوزه فعال هستند. همچنین سابقه کارآفرینی موفق در حوزه بلاک‌چین نیز در ایران نداریم، با این ‌وجود ورود برخی از آزمایشگاه‌های نوآوری در حوزه تحقیق و توسعه به بلاک‌چین ورود پیدا کرده‌اند. 
وی گفت: به عنوان مدل پیشنهادی زیست‌بوم بلاک‌چین در ایران می توان به حوزه‌های رمز ارز، احراز هویت دیجیتال؛ سلامت، تحقیق و آموزش اشاره کرد. 
وی بیان کرد: حوزه رمزارز شامل  استخراج رمزارز، تولید رمز ارز مشترک بین‌المللی بین ایران و کشورهای همسایه، ترویج به‌کارگیری رمز ارزها از طریق زیر ساخت‌ها و سرویس‌های عمومی مانند همراه اول، ایرانسل، سرویس‌های پستی و تمامی سرویس‌های عمومی کشور و حتی بازی‌های رایانه‌ای ساخت داخل و سامانه‌های تجارت الکترونیک کالا، استفاده از ظرفیت‌های نهادهای عمومی غیردولتی برای استفاده از رمزارزها در تبادلات درون و برون‌سازمانی خود است.
نقش معاونت علمی در حوزه بلاک‌چین کشور
به گفته معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی این معاونت در راستای توسعه و تقویت زیست‌بوم بلاک‌چین و رمز ارز، انعقاد تفاهم‌نامه با بانک مرکزی با تاکید بر بازار پولی و بانکی کشور، برقراری ارتباط با فعالان حوزه بلاک‌چین و رمزارزها و راه‌اندازی مراکز شتابدهی با رویکرد شتابدهی کسب‌وکارهای مبتنی بر بستر بلاک‌چین در حوزه‌های اولویت‌دار کشور و  نیز کسب‌وکارهای توسعه رمز ارزها را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده و اجرایی کرده است.
وی در توضیح دیگر اقدامات معاونت علمی در حوزه بلاک‌چین بیان کرد: با حضور مستمر و مؤثر در کارگروه تخصصی دولت در زمینه فناوری زنجیره بلوکی رمز ارزها  با رویکرد سیاست‌گذاری حوزه بلاک‌چین و رمز ارزها  و ارائه گزارش‌ها و پیشنهادها تخصصی به مجموعه دولت در این خصوص، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است. بی شک حمایت مادی و معنوی دولت در این حوزه نتایج بسیار مثبتی را برای کشور به دنبال خواهد داشت.
بسترهای بلاک‌چین در ایران
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی افزود: با توجه به سهم بالای بخش دولتی در اقتصاد ایران و مواردی نظیر جمعیت جوان، وجود متخصصان دانشگاهی، ضریب نفوذ قابل‌قبول اینترنت و شبکه تلفن همراه در کشور، بسترهای لازم برای رشد فراگیر این پدیده در فضای اقتصادی و کسب‌وکار وجود دارد اما به فعلیت رساندن این ظرفیت‌های بالقوه نیازمند بررسی و اقدامات کارشناسی دولت است.
وی گفت: این موضوع در ضریب نفوذ قابل‌قبول اینترنت و شبکه تلفن همراه در کشور، وجود متخصصان دانشگاهی، جمعیت جوان، بازار 80 میلیون داخلی و 600 میلیونی همسایه، موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد، دسترسی ارزان‌تر به انرژی تاثیرگذار خواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: