رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از اصلاح چرخه معیوب توزیع میوه و تره بار در کشور با کمک استارتاپ ها خبر داد و گفت: توسعه استارتاپ ها دو نتیجه مثبت ایجاد اشتغال و خدمات رسانی بیشتر به مردم دارد. در تلاشیم این نوع کسب و کارها را در کشور توسعه دهیم.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی از اصلاح چرخه معیوب توزیع میوه و تره بار در کشور با کمک استارتاپ ها خبر داد و گفت: توسعه استارتاپ ها دو نتیجه مثبت ایجاد اشتغال و خدمات رسانی بیشتر به مردم دارد. در تلاشیم این نوع کسب و کارها را در کشور توسعه دهیم.
اسماعیل قادری‌فر در مراسم رونمایی از سامانه بازرگام و امضا تفاهم نامه با اتحادیه میوه و تره بار و شهرداری منطقه دو تهران اظهارداشت: تا چند سال پیش، صحبت در خصوص کسب و کارهای نو در کشور دور از ذهن بود؛ اما چند سالی است که به واسطه برنامه محوری توسعه زیست بوم نوآوری برای توسعه کسب و کارهای نوپا، هر روز شاهد یک اتفاق تازه و شکل گیری یک کسب و کار تازه در زمینه خدمت رسانی به مردم هستیم. امروز فعالیت در این حوزه برای جوانان یک افتخار محسوب می‌شود و گامی مثبت در جهت توسعه زیربنای اقتصاد کشور بر اساس اقتصاد دانش بنیان برداشته شده است.
وی با اشاره به ضرورت حمایت از استارتاپ های حوزه توزیع میوه و تره بار در کشور افزود: با راه اندازی سامانه بازرگام، یکی دیگر از زنجیره های نیاز در کشور که ارزش افزوده زیادی برای اقتصاد ایجاد می کند، شکل گرفت و چرخه معیوب توزیع میوه و سبزیجات در کشور، اصلاح می شود.
 
به گفته وی، گاهی تفاوت قیمت میوه از مزرعه تا سبزیجات 700 درصد است که این موضوع به دلیل وجود واسطه ها و دلالان اتفاق می افتد. سامانه بازرگام به دنبال اصلاح این چرخه معیوب و تعیین قیمت واقعی میوه مصرفی مردم است.
وی ادامه داد: این استارتاپ جوان به کمک راه کارهای نوآورانه اقدام به خدمت رسانی به مردم کرده و میوه را با قیمت مناسب از باغدار تهیه کرده و به دست مشتریان می رساند. دستگاه های حاکمیتی نیز همکاری خوبی در این زمینه دارند و برای توسعه استارتاپ ها همه تلاش خود را می کنند.
قادری‌فر گفت: پایه های شکل گیری استارتاپ میوه در کشور حدود یک سال و نیم پیش بنا نهاده شد که در این مدت به دنبال شناسایی استارتاپ های فعال در این حوزه و رفع موانع پیش روی توسعه این کسب و کار نو بودیم. برای اجرایی شدن این طرح، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان تعاون روستایی، وزارت کار و تعاون اجتماعی و شهرداری منطقه 2 شهر تهران به معاونت علمی کمک کردند و یک همکاری و هم افزایی خوبی در این زمینه شکل گرفت.
رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی همچنین بیان کرد: توسعه استارتاپ ها دو نتیجه مثبت دارد که یکی ایجاد اشتغال در کشور و دیگری خدمت رسانی بیشتر به مردم است که در تلاش برای توسعه این نوع کسب و کارها در کشور هستیم.
وی اظهار داشت: برگزاری ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران و دومین جشنواره ملی فرهنگی و هنری ایران‌ساخت که توسط معاونت علمی در حال برگزاری است نیز با هدف توسعه کسب و کارها و فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان در کشور برپا شده است.
کاهش 25 تا 30 درصدی هزینه مصرف میوه در کشور
مدیر عامل استارتاپ بازرگام نیز در ادامه این مراسم، گفت: ایده شکل گیری سامانه بازرگام یک سال و نیم پیش شکل گرفت ولی به دلیل وجود مشکلات مختلف بر سر راه محصولات تند مصرف، مانند وجود ضایعات فراوان، تاریخ مصرف کوتاه و مشکلات حمل و نقل، این نوع استارتاپ ها هنوز در کشور به خوبی شکل نگرفته است و سرعت رشد آنها کم است.
وی افزود: در این استارتاپ، یک زنجیره کاملی بین باغدار و مصرف کننده ایجاد می شود و با حذف واسطه ها، میوه با قیمت پایینی به دست مشتری می رسد.
این فعال دانش بنیانی در کشور ادامه داد: با اجرای این مدل، بین 25 تا 30 درصد هزینه مصرف میوه در کشور کاهش می یابد و مردم توان بیشتری برای خرید میوه خواهند داشت. میوه های سفارشی نیز در پاکت های سنگی توزیع می شود یعنی برای تهیه این نوع پاکت ها از کاغذ و درخت استفاده نمی شود بلکه از نوعی سنگ تهیه شده و قابل بازیافت نیز هست.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: