ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی در حال ایجاد مجموعه‌ای است تا قوانین مورد نیاز حوزه اقتصاد دیجیتال از جمله اقتصاد اشتراکی را طراحی کند.

ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی در حال ایجاد مجموعه‌ای است تا قوانین مورد نیاز حوزه اقتصاد دیجیتال از جمله اقتصاد اشتراکی را طراحی کند.
مهدی محمدی، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری درباره اهمیت این موضوع گفت: ظرفیت فضاهای اقتصاد اشتراکی ضمن ایجاد کسب‌وکارهای فردی و ایجاد در آمد باعث شده تا سبک زندگی مردم نیز ‌تغییر پیدا کند. این مردم هستند که با اشتراک‌گذاری دارایی‌هایشان می‌توانند زندگی بهتری در کنار یکدیگر تجربه کنند.
وی اظهارداشت: اقتصاد اشتراکی باعث خواهد شد تا در جوامع و افراد از نظر سطح رفاه به یکدیگر نزدیک شوند، منابع نیز قابل مدیریت باشند و امکان به اشتراک‌گذاری آن‌ها فراهم شود. هم اکنون فعالیت‌هایی در این حوزه برای ساماندهی زیرساخت‌های این حوزه در حال انجام استٰ اما خدمات فردبه‌فرد هنوز به‌طور کامل در این زمینه به رسمیت شناخته‌نشده است.
وی افزود: امروز مکانیسم‌های اقتصاد اشتراکی را می‌توان توسعه داد تا افراد در حوزه‌های مختلف از ظرفیت‌های خالی یکدیگر استفاده کنند به‌عنوان‌مثال در فضای اقتصاد اشتراکی می‌توان در تسهیم ماشین‌آلات کشاورزی هم اقدامات مناسبی به کار گرفت.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم بخشی از زیرمجموعه‌های کسب‌وکارهای اشتراکی مانند بخش حمل‌ونقل اشتراکی را به داخل کشور بیاوریم خواهیم توانست بخشی از اقتصاد حاصل از این بخش را فعال کنیم. این کسب‌وکارها با شتاب زیادی در حال گسترش هستند، چراکه با توجه به آمار کسب‌وکارهای حوزه اقتصاد اشتراکی در سال 2010 توانسته‌اند، تا 150 میلیون دلار سرمایه جمع کنند که این رقم تا سال 2016 به 23 میلیارد دلار رسیده است. از سویی دیگر برآوردها برای سال 2018 حدود 40 میلیارد دلار را نشان می‌دهد.
محمدی گفت: در حال ایجاد مجموعه‌ای در ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی هستیم تا قوانینی که در حوزه اقتصاد دیجیتال ازجمله اقتصاد اشتراکی موردنیاز است را طراحی کنیم که کارهایی نیز در این زمینه صورت گرفته است.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی معاونت علمی و فناروی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: با مشاهده به حوزه اقتصاد اشتراکی در می یابیم که نیازمند ایجاد یک زمینه قابل‌اعتماد در این حوزه هستیم که البته به‌واسطه برخی نرم‌افزارهای  فعال در این بخش شاهد این اعتمادسازی در جامعه هستیم.
وی در پایان گفت: موضوع مهم در حوزه اقتصاد اشتراکی ایجاد زیرساخت‌های لازم است مثلا ازنظر اعتبار سنجی در این حوزه با مشکل مواجه هستیم اما می‌توان به آینده امیدوار بود و پیش‌بینی می‌کنیم که در آینده اتفاقات خوبی در این زمینه رخ خواهد داد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: