دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای آنها توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا منتشر شد.

دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای آنها توسط مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا منتشر شد.
دومین فراخوان نوپاهای فناوری‌های همگرا با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای آنها توسط مرکز فناوری همگرا معاونت علمی منتشر شد؛ این فراخوان به استارت‌آپ‌ها فرصت می‌دهد تا با ثبت‌نام و معرفی محصول استارت‌‌آپی خود، پس از طی کردن مراحل داوری فعالیت خود را در مجموعه‌های پشتیبان، ادامه دهند.
فناوران، شرکت‌های نوپا و پژوهشگران به عنوان طرف عرضه، شرکت‌های صنعتی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر به عنوان طرف تقاضا و شتاب‌دهنده‌ها به عنوان رابط عرضه و تقاضا از جمله مخاطبان این فراخوان هستند.
این برنامه‌ می‌تواند پلتفورم لازم را برای شناسایی دستاوردهای فناوران و نوآوران کشور در حوزه فناوری‌های همگرا، حمایت از آن‌ها تا شکل‌گیری تیم کارآفرین و معرفی آن‌ها به توسعه‌دهندگان کسب و کار و همچنین سرمایه‌گذاران فراهم آورد.
 
محورهای اصلی این فراخوان در حوزه‌های "سلامت"، "دارو و درمان"، "محیط زیست"، "آب و انرژی"، "زیست‌فناوری"، "تجهیزات و ملزومات پزشکی" و "مواد آرایشی و بهداشتی" است. علاوه بر آن محورهای ویژه‌ای در این دوره از رویداد در نظر گرفته شده است. محورهای ویژه عموما مواردی هستند که جزو نیازهای فعلی کشور، مراکز حامی توسعه کسب و کار و صنایع بوده و در صورتی که محصول استارت‌آپ‌ها، در این حوزه باشد برنامه ویژه برای حمایت از روند توسعه کسب و کار آنها در دست خواهد بود.
محورهای ویژه این فراخوان سه حوزه رابطه مغز و رایانه، چاپگرهای زیستی سه بعدی، نسل جدید توالی‌یابی، آب و انرژی است.
در این دوره فراخوان 20 شتابدهنده و مرکز حامی توسعه کسب و کار برای حمایت از استارت‌آپ‌ها حضور دارند که نسبت به دوره اول رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. یکی از ویژگی‌های فراخوان دوم حضور مراکز پشتیبانی فنی است؛ چهار مرکز پشتیبانی فنی با محیا ساختن زیرساخت‌های مناسب برای استارت‌آپ‌ها این فرصت را برای آن‌ها به وجود خواهند آورد تا بتوانند ضمن بهره بردن از مشاوره‌های فنی این مراکز برای توسعه محصول خود از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی آن‌ها نیز بهره‌مند شوند. همچنین با اضافه شدن محورهای عمومی و ویژه سعی در رفع نیازهای کشور شده و ویژگی دیگر رشد حضور سرمایه گذاران در این فراخوان نسبت به فراخوان گذشته است.
متقاضیان شرکت در این فراخوان تا پایان بهمن 97، مهلت دارند نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند. محققان و متخصصان حوزه فناوری نانو نیز می‌توانند طرح‌های خود را برای این رویداد ارسال کنند.
حمایت از استارت‌آپ‌های حوزه همگرا و معرفی آنها به سرمایه‌گذاران یکی از اقداماتی است که مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با حمایت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی انجام می‌شود.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در سال تحققات زیادی توسط محققان در کشور انجام می شود که اکثر آنها در مرحله ثبت پتنت، تولید مقاله یا نمونه اولیه باقی می مانند. این در حالی است که بسیاری از این تحقیقات قابلیت تبدیل به محصول را دارند. البته علاوه بر این سازوکار به‌هم‌رسانی توسعه‌دهندگان فناوری و توسعه‌دهندگان کسب و کار به غیر از حوزه ICT در سایر حوزه‌ها ایجاد نشده است.
از این رو مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی با هدف شناسایی استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه و کمک به تجاریسازی دستاوردهای آنها فراخوان نوپاهای همگرا را منتشر کرده است. با این اقدام شناسایی استارتاپ های فعال در حوزه فناوری های همگرا و معرفی آنها به شتابدهنده ها و مراکز حامی توسعه محصول با شتاب بیشتری پیش می رود.

نخستین فراخوان نوپاهای فناوری های همگرا از اواسط اردیبهشت ماه امسال، توسط مرکز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی و با حمایت ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی منتشر شد و تا مرداد ماه استارت آپ ها برای ارسال طرح های خود مهلت داشتند. بر این اساس 160 طرح از سوی استارت آپ ها به دبیرخانه مرکز ارسال شد که پس از دو مرحله داوری در نهایت 27 استارت آپ انتخاب شدند که به صورت 2 گروه مجزا که هر یک متشکل از 14 استارت آپ بود دوره پیش شتابدهی را آغاز کردند. دوره پیش شتابدهی برای گروه اول به اتمام رسیده که در طول آن 7 استارت آپ با موفقیت دوره را تمام کردند و 6 استارت آپ موفق به جذب سرمایه گذار شدند. 14 استارت آپ دیگر (گروه دوم) نیز در حال گذراندن مرحله پیش شتابدهی هستند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: