رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی از ایفای نقش پررنگ این مرکز در حوزه علم و فناوری برای سال جاری خبر داد.

به گزارش شبکه نوآوری تهران، ایمان افتخاری رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی درباره فعالیت های این مرکز در سال جاری عنوان کرد: برنامه ریزی و اقدامات پیش بینی شده در صندوق برای آینده به گونه ای است تا این نهاد به مجموعه ای نقش آفرین در سیاستگذاری علم و فناوری تبدیل  شود. برای تحقق این هدف راهکارهای متعددی در نظر گرفته شده است تا با عملی کردن آنها این مسیر سریع تر طی شود. 

افتخاری ادامه داد: افزایش تنوع بسته های حمایتی صندوق یکی از اقداماتی است که صندوق در این مسیر انجام می دهد. در سال های گذشته  تعاملات صندوق با زیست بوم علم و فناوری کشور بیشتر از طریق امضاء تفاهم نامه با دانشگاه ها بود. اما در سال جاری در نظر داریم این تعاملات به شرکت های دانش بنیان و صنایع نیز توسعه پیدا کند. البته تمرکز صندوق بر فعالیت در حوزه علم و دانش است و در حوزه شرکت های دانش بنیان نیز از نظر محتوایی، تقسیم کار مشخصی با سایر زیرمجموعه های معاونت علمی و فناوری انجام می دهیم. از سویی توجه به حوزه آموزش نیز از اولویت های مهم صندوق است تا فعالیت های این حوزه هم متناسب با سیاست های علمی کشور تقویت شود.

به گفته وی، یکی از کانون‌های تمرکز این نهاد روی بسته های پسا دکتری خواهد بود. در سال جاری با حمایت مالی بهتر و ارزیابی های کیفی تر شاهد پشتیبانی قوی تر از  این بخش برنامه‌های صندوق می شویم. 

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی توسعه تعاملات بین المللی را از دیگر فعالیت های مد نظر صندوق در سال جاری دانست و گفت: در سال های گذشته همکاری های مناسبی با کشورهایی همچون چین، آلمان و روسیه شکل گرفته است.  در نظر داریم این تعاملات را با کشورهایی که شتاب قابل توجهی در رشد علمی داشته اند، توسعه دهیم. علاوه بر توسعه تعاملات با کشورهای یاد شده تعامل با کشورهای برزیل، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوییس و سنگاپور، هلند و لهستان و برخی دیگر از کشورها از جهت ظرفیت های خاصی که برای همکاری وجود دارد برای صندوق در اولویت قرار دارد. هدف این است که با برنامه‌ریزی های دقیق زمینه برای حضور بین المللی محققان کشور و افزایش تعاملات بین‌المللی هدفمند آنها فراهم شود.
افتخاری در بخش بعدی سخنان خود درباره نظام ارزیابی صندوق بیان کرد: مبنای نظام ارزیابی صندوق، رجوع نظر متخصصان است، که از نقاط قوت صندوق محسوب می شود. یکی از کاستی های نظام ارزیابی حاکم در بیشتر نهادهای علمی کشورمان این است که مبتنی بر نظر متخصصان نیست. در نظر داریم با به سازی این ساختار ارزیابی، نظامی را عرضه کنیم که مورد اعتماد سایر نهادها قرار گیرد و در آینده نزدیک جایگزین روش های ماشینی ارزیابی شود.
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: