شبکه فناوری و نوآوری ایران (Tinet) از مجموعه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، هم‌زمان با آغاز ثبت نام چهارمین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی و رسیدن به ماه‌های پایانی معرفی سومین دوره، در این گزارش به بررسی عملکرد و نتایج سومین آزمون استخدام بخش خصوصی پرداخته است.

اما چرا؟ خوب، در واقع «آزمون استخدامی بخش خصوصی» کارگزار استراتژیک و راهبردی شبکه فناوری و نوآوری ایران در تأمین سرمایه‏انسانی ماهر و مستعد برای زیست‏بوم فناوری و نوآوری کشور یعنی شرکت‏های دانش‏بنیان، خلاق و فناور، استارت آپ‏ها و شرکت‏های نوپا و نوآور است. بدیهی است که شبکه بر شرکا و کارگزاران راهبردی خود نظارت ویژه و این آزمون هم از این امر مستثنی نیست؛ به همین جهت و بر اساس تفاهم‏نامه مشترک فی مابین، شبکه در همه مراحل بر حسن اجرای سومین دوره این آزمون نظارت داشته و این نظارت را بر دوره چهارم هم خواهد داشت.

آزمون استخدام بخش خصوصی با رویکردی متفاوت از سایر روش‌های معمول در انتخاب و گزینش سرمایه‏انسانی، از همه داوطلبان پیش از اخذ آزمون‌های تخصصی، آزمون‌های شخصیت شناسی (NEO، Disk، MBTI)، علاقه‌مندی شغلی (My Next Move)  و هوش هیجانی (Bar-On) به‌عمل آورده که اهمیت به‌سزایی در شناخت استعدادها و مهارت‌های رفتاری هر یک از داوطلبان و معرفی آنها به مشاغل متناسب با روحیات و استعدادهای آن‌ها دارد.

تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون سال گذشته (سومین دوره) ۸۳ هزار داوطلب بوده است که پس از برگزاری آزمون اینترنتی تخصصی برای سنجش میزان مهارت‌های داوطلبان، به همه آن‌ها کتابچه راهنمای جامع شغلی (مجموعا شش میلیون صفحه) بر اساس ویژگی‌های فردی و شایستگی‌های شغلی ویژه هر داوطلب ارائه شده و تا کنون بیش از ۱۴۶۰۰ نفر از برگزیدگان برای جذب و استخدام، به قریب ۲۲۰۰ شرکت و موسسه تجاری، صنعتی و فناور بخش خصوصی معرفی شده‌اند که اسامی و مشخصات آن‌ها در گزارش عملکرد آزمون استخدام بخش خصوصی که در وب‏سایت شبکه و آزمون منتشر گردیده، قابل دسترسی است. ضمنا مشخصات این افراد جهت بهره‌مندی از خدمات و مزایای شبکه فناوری و نوآوری ایران نظیر سربازی، بیمه تکمیلی و تسهیلات حمایتی به این شبکه اعلام شده است تا واجدین شرایط بتوانند از این خدمات بهره‏مند شوند. پس همه برگزیدگان این آزمون عضو شبکه فناوری و نوآوری ایران هستند.

مطابق بررسی کارنامه راهنمای شغلی افراد معرفی شده، بیش از ۹۰ درصد افراد دارای حداقل سه مهارت به شرکت‌ها معرفی شده و سایر وضعیت‌ها نیز مطابق جدول زیر اعلام می‌گردد:

 تعداد مهارت‌های احراز شده (مهارت‌های با نمره بالای   ۷۵ درصد)

 درصد موفقیت

 ۱

 ۵۲.۵ درصد

 ۲

 ۷۵.۸ درصد

 ۳

 ۹۰ درصد

 ۴

 ۹۵ درصد

 

با سنجش مقدار رضایت داوطلبان سومین دوره آزمون استخدام بخش خصوصی بوسیله پیمایش سراسری و آنلاین، میزان رضایت داوطلبان از نحوه اطلاع رسانی ۷۵ درصد، رضایت از کتابچه راهنمای جامع شغلی ۸۱ درصد، رضایت از محتوای دفترچه‌های راهنما ۹۰ درصد و رضایت از سطح علمی سوالات آزمون ۸۴٫۷ درصد بوده است. که به زودی نتایج جالبتری از این نظرسنجی را که توسط یک مجموعه معتبر انجام شده است منتشر خواهیم کرد.

بدانید که، ثبت‌نام چهارمین آزمون استخدام بخش خصوصی هم از ۲۱ تیرماه برای ۱۸۵۰۰ ظرفیت شغلی آغاز شده و داوطلبان متقاضی می‌توانند تا سوم مردادماه از طریق سایت شبکه به آدرس www.Tinet.ir یا سایت خود آزمون به آدرس www.inre.ir  ثبت‌نام نمایند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: