شفافیت در فرایند استخدام موجب افزایش حس اعتماد در افراد می‌شود. نکات کلیدی در ایجاد شفافیت عبارتند از شرح چالش‌های شغلی و وظایف، بیان قوانین و هنجارهای سازمان، شرح حقوق و مزایا که با برقراری هرکدام، می‌توانید استخدام‌های موفقی داشته باشید.

شفافیت در فرایند استخدام، یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در روند استخدام است و به متقاضیان کار نشان‎ می‌دهد که سازمان در کلیه امور صداقت دارد. شفافیت، نه تنها موجب از بین رفتن حس بی‌اعتمادی می‌شود بلکه تمایل به همکاری را در افراد تقویت می‌کند. بر اساس تحقیقات بیشترین نارضایتی افراد مربوط به عدم صداقت سازمان‌ها در مورد جزئیات مشاغل، حقوق و مزایا است.

لازمه فرایند استخدام، جلب اعتماد متقابل بین سازمان و متقاضیان بوده و راه دستیابی به آن شفافیت در فرایند استخدام است. ارتباط شفاف و صادقانه به شما امکان می‌دهد که اهداف و وظایف را تعیین کرده و اشتیاق افراد را برای انجام کارها افزایش دهید.

 

شفافیت در فرایند استخدام

 

اکثر کارمندان به ‎دلیل عدم صداقت مدیران، مجبور به ترک شغل خود می‌شوند؛ این فرایند برای سازمان هزینه‌های زیادی دربردارد. بنابراین همانطور که شما از متقاضیان کار توقع دارید که در مورد رزومه و سوابق کاری خود صادق باشند؛ شما نیز موظفید توضیحی واضح و شفاف در زمینه چالش‌ها، وظایف، حقوق، شرایط کار و مزایا به آنها ارائه دهید.

فراموش نکنید که فرایند استخدام شفاف موجب برقراری ارتباط بین کارفرما و کارکنان شده و در ایجاد تعامل آنها با گروه نقش مؤثری دارد. در این مقاله پیرامون نکات کلیدی در فرایند استخدام شفاف خواهید خواند.

نکات مهم در ایجاد شفافیت در فرایند استخدام

 • شرح روشن و دقیق چالش‌های شغل

کاملا واضح است که هر شغلی، لحظات استرس‌زا نیز دارد؛ لازم است شما به‌عنوان کارفرما، متقاضیان را در جریان سختی‌های کار نیز قرار دهید. در فرایند استخدام شفاف، فقط به ذکر مزایا و محاسن شغل مورد نظر اکتفا نکنید و اگر نکته‌ای در مورد سختی‌های آن به‎ نظرتان می‌رسد، صادقانه بیان کنید؛ بهتر است در همان ابتدا شرحی روشن و واضح از پست مدنظر به متقاضیان بدهید.

 • نوشتن جدول زمانی

هیچ چیز بدتر از انتظار برای متقاضیان کار نیست؛ یکی از اصول رعایت شفافیت در فرایند استخدام این است که یک جدول زمانی برای آگهی استخدام خود قرار دهید. بر اساس این زمان‌بندی، افراد متوجه می‌شوند که در چه بازه زمانی باید منتظر تماس شما باشند؛ اگر تغییراتی در این زمان‌بندی به‌وجود آمد یا به‌دلایلی کارها طبق برنامه‌ریزی پیش نرفت، به متقاضیان اطلاع دهید. این کار زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و با ارسال یک ایمیل یا پیام گروهی انجام می‌پذیرد، اما می‌تواند اعتماد زیادی در افراد ایجاد کند.

 • شرح واضح حقوق و مزایا

حقوق و مزایا، مهم‌ترین انگیزه در هر شغلی است. ملاک ذهنی متقاضیان کار معمولا بر اساس حقوقی است که در محل کار فعلی خود می‌گیرند و انتظار دارند در سازمان جدید مزایا و دستمزد بیشتری دریافت کنند. در فرایند استخدام شفاف لازم است که در آگهی استخدام خود گزینه‌ای مربوط به حقوق پیشنهادی قرار دهید و در صورتی‌که امکان پرداخت مبلغ مورد نظر برخی از افراد را ندارید با آنها تماس نگیرید؛ این امر موجب صرفه‌جویی در وقت استخدام‌کننده و داوطلب می‌شود. 

شفافیت در استخدام ایجاب می‌کند که شما بودجه سازمانی خود را در نظر گرفته و بر اساس آن افراد را برای همکاری دعوت کنید؛ این امر موجب می‌شود که واجدشرایط‌ترین متقاضیان را استخدام کرده و از سوءتفاهم‌ها در آینده جلوگیری کنید.

 • ارائه شرح کوتاهی درباره فرایند مصاحبه

همه افراد در زمان مصاحبه شغلی دچار استرس و تنش می‌شوند؛ یکی از روش‌های شفافیت در فرایند استخدام این است که قبل از زمان مصاحبه، شرح مختصری از موضوع مورد بحث به متقاضیان ارائه دهید. این باعث می‌شود که افراد احساس آرامش و حمایت بیشتری کنند.

 

فرایند استخدام شفاف

 

 • نشان دادن بازخورد

در فرایند استخدام شفاف، بسیار مهم است که شما بازخوردتان را بعد از مصاحبه به افراد نشان دهید؛ اگر فرد متقاضی برای استخدام در شغل مورد نظر شما مناسب نیست، کاملا شفاف با او صحبت کنید. این امر موجب بهبود روابط شده و به متقاضیان امکان می‌دهد که با توجه به توانایی‌هایشان در آینده برای شغل دیگری در سازمان شما اقدام کنند؛ بازخورد شما موجب می‌شود که افراد به نقاط ضعف و قدرت خود پی برده و در جهت رفع و بهبود آنها بکوشند.

 • صحبت در مورد قوانین سازمان

یکی از اصول مهم شفافیت در فرایند استخدام این است که اطلاعات لازم در مورد سازمان را به متقاضیان ارائه دهید؛ کارفرما باید در زمینه قوانین محل کار، ساعات ورود و خروج کارمندان، ساعات استراحت و هنجارها با افراد صحبت کرده و هرگونه ابهام را از بین ببرد.

 • اجرای کارگاه آموزشی

در فرایند استخدام شفاف، باید علاوه‌بر کارفرما، همه اعضای گروه و مدیران سازمان نیز کاملا شفاف و صادق باشند. اجرای کارگاه‌های گروهی و شرکت در جلسات موجب می‌شود که متقاضیان با تعاملات کارفرما و کارمندان، همچنین تصمیمات شفاف شما آشنا شده و حس اعتماد در آنها تقویت شود. مدیر هر سازمان باید نمونه بارزی از صداقت و شفافیت برای کارمندان باشد.

ایجاد شفافیت در فرایند استخدام

گام اول در ایجاد شفافیت استخدام این است که سازمان شرح دقیقی از فرصت‌های شغلی به متقاضیان ارائه دهد. شرح این موقعیت‌های شغلی باید کاملا شفاف و واضح باشد؛ در فرایند استخدام شفاف می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 

شفافیت استخدام

 

 • حداقل شرایط لازم برای شغل مورد نظر را ذکر کنید.
 • شرحی در مورد سوابق کاری، تحصیلات، گواهینامه‌ها، مهارت‌ها و توانایی‌های مورد نظرتان بدهید.
 • خلاصه‌ای کوتاه در مورد شغل بنویسید.
 • عناوین واضح و روشن برای فرصت‌های شغلی در نظر بگیرید.
 • شرحی کوتاه در زمینه حقوق، مزایا و ساعات کار بنویسید.

استخدام نیروی جدید برای سازمان اهمیت زیادی دارد اما از آن مهم‌تر، حفظ نیروهای استخدام‌شده است. استعفا و نارضایتی کارمندان عواقب زیادی در پی دارند که برخی از آنها عبارتند از:

 • از دست دادن سرمایه‌های مالی
 • هدر رفتن زمان برای آموزش افراد جدید
 • تأثیر منفی در روحیه کارمندان
 • هدر رفتن زمان در زمینه استخدام نیروی جدید

بر اساس تحقیقات معمولا کارمندان در چند ماه اول پس از استخدام تصمیم خود را در مورد ادامه همکاری با سازمان‌ها می‌گیرند و اغلب افراد بعد از گذشت 4-5 سال برای تغییر شغل و محل کار اقدام می‌کنند. شفافیت و صداقت کارفرما، واضح بودن وظایف، پرداخت مزایا و حقوق مناسب، عواملی هستند که کارمندان را به ادامه همکاری با یک سازمان ترغیب می‌کند. کارفرما باید حفظ کارمندان باسابقه را در اولویت قرار دهد.

برای حفظ کارمندان موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • عوامل انگیزه‌دهنده به کارمندان را بررسی کنید.
 • انتظارات و توقعات کارمندان را بدانید.
 • دلایل ادامه یا عدم همکاری افراد را مدنظر قرار دهید.
 • بر اساس عملکرد افراد، به آنها پاداش و مزایا دهید.
 • در مورد اهداف و عملکرد سازمان با کارمندان شفاف باشید.
 • دپارتمان‌ها، برنامه‌ها و اهداف سازمان را ارتقا دهید؛ این امر موجب بالا رفتن انگیزه و تمایل افراد به همکاری با سازمان می‌شود.
 • عوامل مؤثر در ادامه یا عدم همکاری افراد را بررسی کنید.

سخن پایانی

شفافیت استخدام، یکی از مهم‌ترین نکات در روند استخدام نیروهای جدید است که کارفرمایان و مدیران منابع انسانی باید آن را مدنظر داشته باشند. عدم صداقت مسائل زیادی از قبیل نارضایتی افراد، کاهش بهره‌وری ، تأثیر منفی بر روحیه کارمندان، هدررفت انرژی و بودجه را در پی خواهد داشت.

شفافیت در فرایند استخدام به شما کمک می‌کند که از بروز این مشکلات در آینده جلوگیری کرده و مناسب‌ترین افراد را استخدام کنید. شرح دقیق چالش‌های شغلی و وظایف، صحبت در مورد قوانین و هنجارهای سازمان، شرح حقوق و مزایا، مهم‌ترین نکات در ایجاد شفافیت در فرایند استخدام هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: