مصاحبه‌های ویدئویی یکی از ملزومات زندگی مدرن هستند و از آداب و اصول خاصی پیروی می‌کنند. انتخاب لباس مناسب، استفاده از زبان بدن، تسلط در پاسخگویی، برقرار کردن ارتباط چشمی و استفاده از فناوری‌های مناسب از جمله اصول مصاحبه‌های ویدئویی هستند.

امروزه مصاحبه‌های شغلی تصویری، یکی از بخش‌های متداول فرایند استخدام هستند. این مصاحبه‌ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها از اصول خاصی پیروی می‌کنند. آداب مصاحبه ویدئویی شامل شیوه‌ها و دستورالعمل‌هایی می‌شود که فرد هنگام حضور در مقابل دوربین باید آنها را مدنظر داشته باشد.

دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های مصاحبه ویدئویی باید مطابق با اصول اخلاقی بوده و نشان دهد که فرد تا چه اندازه مبادی آداب و حرفه‌ای است. در این مقاله به نکات مفیدی در رابطه با آداب و اصول مصاحبه‌های ویدئویی از جمله زبان بدن، ارتباط چشمی، نحوه حفظ خونسردی و انتخاب لباس مناسب پرداخته می‌شود.

 

اصول مصاحبه های ویدئویی

 

راهنمای اصول مصاحبه‌های ویدئویی

آداب مصاحبه ویدئویی نه تنها باید توسط متقاضیان شغل رعایت شود، بلکه کارفرمایان و استخدام‌کنندگان نیز ملزم به رعایت برخی اصول هستند. در زمان مصاحبه موارد زیر را مدنظر داشته باشید:

 • مکانی ساکت و به دور از مزاحمت را برای مصاحبه ویدئویی انتخاب کنید و قبل از شروع مصاحبه، به افراد خانواده اطلاع دهید که نکاتی را رعایت کنند.
 • کامپیوتر خود را در محلی قرار دهید که پس‌زمینه محیط موجب حواس‌پرتی شما نباشد.
 • محلی پر نور را برای انجام مصاحبه انتخاب کنید.
 • 15-20 دقیقه قبل از شروع مصاحبه، صدا و تصویر را چک کنید.
 • اعتمادبه‌نفس داشته باشید، با فرد مقابل تماس چشمی برقرار کنید، لبخند بزنید و در طول مصاحبه به صحبت‌های طرف مقابل خوب گوش دهید.

اصول مصاحبه‌های ویدئویی

 • مکان مناسب انتخاب کنید

مکانی مناسب و مرتب را برای مصاحبه انتخاب کنید و تا حد امکان سعی کنید که محل مصاحبه حرفه‌ای باشد. بهتر است پس‌زمینه شما، کتابخانه، کاغذدیواری مناسب یا تابلویی مدرن و زیبا باشد؛ از پس‌زمینه‌های شلوغ خودداری کنید، زیرا موجب حواس‌پرتی طرف مقابل شده و فضایی غیرجدی به مصاحبه می‌دهد.

قبل از شروع مصاحبه به افراد خانواده و کودکان خاطرنشان کنید که در محل مصاحبه حاضر نشوند، صدای زنگ تلفن همراه خود را خاموش کنید، درها و پنجره‌ها را ببندید و از نفوذ هرگونه سروصدای اضافی جلوگیری کنید. اگر خانه شما، مکان مناسبی برای مصاحبه نیست حتما فضایی مانند سالن کتابخانه یا محلی مشابه را انتخاب کنید؛ از انجام مصاحبه در رستوران یا کافی‌شاپ به شدت خودداری کنید.

 

مصاحبه شغلی آنلاین

 

 • وقت‌شناس باشید

یکی از مزایای مصاحبه ویدئویی این است که افراد برای رسیدن به دفتر کار، دردسرهایی نظیر ترافیک و شلوغی خیابان‌ها را ندارند؛ بنابراین هیچ بهانه‌ای برای دیر حاضر شدن در مصاحبه وجود ندارد. یکی از مهم‌ترین اصول مصاحبه‌های ویدئویی، وقت‌شناسی است.

بهتر است پنج دقیقه قبل از شروع مصاحبه، وارد برنامه مورد نظر بشوید؛ دوربین را وصل کرده و نگاهی اجمالی به محیط بیاندازید و در صورت لزوم، اطرافتان را مرتب کنید. وقت‌شناس بودن کارفرمایان نیز می‌تواند تصویر خوبی از سازمان در ذهن متقاضیان بسازد.

 • پاسخ‌ها را مرور کنید

قبل از مصاحبه در مورد شغل مورد نظر تحقیق کنید و موارد و وظایف ذکر شده در آگهی استخدام را مورد مطالعه قرار دهید. نحوه پاسخ دادن شما نشان می‌دهد که آیا فرد مناسبی برای آن شغل هستید یا نه؛ بنابراین آمادگی لازم برای جواب دادن به سؤالات فنی و موارد دیگر را داشته باشید.

پاسخ‏های شما باید کوتاه و مختصر باشد و با اعتمادبه‌نفس بیان شوند. قبل از انجام مصاحبه ویدئویی، به ذهن خود نظم دهید و از پراکنده‌گویی در معرفی خود و تجاربتان خودداری کنید. برای تسلط بیشتر در زمان مصاحبه، بهتر است چکیده‌ای از موارد مورد بحث را یادداشت کرده و در کنار خود قرار دهید.

 • نوبت را رعایت کنید

رعایت نوبت یکی از اصول مصاحبه‌های ویدئویی و حضوری است. قطع کردن صحبت طرف مقابل حس ناخوشایندی به او منتقل کرده و به‌دور از آداب اجتماعی است. در حین مصاحبه، هیجان خود را کنترل کرده و صبور باشید؛ بعد از اتمام صحبت‌های شخص مقابل، پاسخ و توضیح خود را شروع کنید. گاهی اوقات سرعت اینترنت موجب به‌وجود آمدن اختلال در مصاحبه‌های ویدئویی می‌شود، در این موارد بهتر است با کمی مکث شروع به صحبت کنید.

 • به زبان بدن اهمیت دهید

زبان بدن در برقراری ازتباط متقابل نقش مهمی دارد. در طول مصاحبه ویدئویی با نگاه به لنز دوربین، ارتباط چشمی را با طرف مقابل حفظ کنید، صاف بنشینید و مثبت‌اندیشی را با زبان بدن خود منتقل کنید. هنگامی که در حال گوش دادن هستید، سر خود را تکان بدهید و لبخند بزنید اما فراموش نکنید که زیاده‌روی در این کار موجب برهم ریختن تمرکز فرد روبه‌رو می‌شود و تأثیر منفی روی او می‌گذارد.

در صورت لزوم، حین مصاحبه دست‌های خود را حرکت دهید از بازی با اشیایی مثل خودکار یا کاغذ جدا خودداری کنید. در حرکات دست خود دقت کنید زیرا اغراق در این کار موجب ایجاد تنش و استرس می‌شود.

 • فناوری مورد استفاده را چک کنید

متقاضی و مصاحبه‌کننده باید قبل از شروع مصاحبه ویدئویی، فناوری و سیستم خود را چک کنند و مطمئن شوند که همه چیز در شرایط مناسب قرار دارد. برخی از مواردی که لازم است قبل از مصاحبه بررسی کنید، عبارتند از:

اتصال به اینترنت: بخش اصلی مصاحبه مجازی، اتصال به اینترنت است، حتما از سرعت آن اطمینان حاصل کنید تا بتوانید گفتگویی باکیفیت و بدون قطع ‎و وصل شدن داشته باشید.

رایانه: مطمئن شوید که رایانه‌تان شارژ کافی دارد.

دوربین و میکروفن: از وسایل باکیفیت استفاده کنید؛ علاوه‌براین نور محیط را تنظیم کرده و لنز دوربین را تمیز کنید.

 • لباس مناسب بپوشید

یکی از اصول مصاحبه‌های ویدئویی، انتخاب هوشمندانه لباس است. لباسی که انتخاب می‌کنید باید دقیقا همانند لباسی باشد که در مصاحبه حضوری می‌پوشید؛ همچنین قبل از انجام مصاحبه در مورد سازمان مورد نظر تحقیق کرده و در زمینه به پوشش مناسب آنجا، اطلاعات کافی کسب کنید.

هنگام مصاحبه، هرگز لباس‌هایی با رنگ‌های متضاد و لباس‌های طرح‌دار نپوشید؛ در صورت استفاده از عینک، حتما نور اتاق را تنظیم کرده تا از انعکاس نور جلوگیری کنید.

 

چطور در مصاحبه ویدیویی انلاین شرکت کنیم؟

 

 • به ویژگی‌های شخصی خود اهمیت دهید

در حین مصاحبه حتما اعتمادبه‌نفس داشته باشید و نشان دهید که دانش، تجربه و توان لازم برای انجام شغل مورد نظر را دارید. در زمان صحبت کردن خشک و بی‌روح نباشید و واژه‌های مناسب را به‌کار ببرید؛ در صورت لزوم می‌توانید از طنزهای کلامی نیز استفاده کنید.

 • پایان‌بندی خوبی داشته باشید

نکته دیگر در زمینه اصول مصاحبه ویدئویی، مربوط به نحوه پایان‌بندی است؛ شیوه خاتمه دادن به مصاحبه می‌تواند در ایجاد حس اعتماد نقش مهمی داشته باشد. یکی از بهترین روش‌های برای اتمام صحبت این است که سؤالاتی از متقاضی یا استخدام‌کننده بپرسید؛ سپس مصاحبه را با یک لبخند و تشکر خاتمه دهید.

 • برای مصاحبه‌های بعدی تمرین کنید

شما می‌توانید مصاحبه را ضبط کنید و با دوباره دیدن آن، به رفع مسائل و مشکلات موجود اقدام کنید.

تفاوت مصاحبه‌های ویدئویی از پیش ضبط شده و زنده

گاهی اوقات مصاحبه‌های ویدئویی به‌صورت زنده انجام می‌شوند و شما از طریق تماس ویدئویی با کارفرما صحبت می‌کنید؛ اما در برخی از موارد کارفرما از مصاحبه‌های ویدئویی از پیش ضبط شده استفاده می‌کند. در چنین مواردی از شما خواسته می‌شود که در مدت زمان مشخص به سؤالات پاسخ دهید.

در مصاحبه‌های از پیش ضبط شده، کاملا مسلط رفتار کرده و تصور کنید که در حال گفتگوی زنده با کارفرما هستید و با اعتمادبه‌نفس کامل پاسخ دهید. قبل از انجام مصاحبه، همه موارد ذکر شده در مورد مصاحبه ویدئویی زنده را رعایت کنید؛ علاوه‌براین از باز کردن برنامه‌های دیگر خودداری کنید چرا که این کار موجب افت سرعت اینترنت شده و ممکن است مصاحبه قطع شود.

سخن پایانی

در دنیای مدرن، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های مصاحبه با متقاضیان، مصاحبه ویدئویی است که از آداب و اصول خاصی پیروی می‌کند. قبل از انجام مصاحبه ویدئویی حتما نام کاربری مناسبی برای خود انتخاب کرده، سرعت اینترنت، کیفیت دوربین و میکروفن را چک کنید و رایانه خود را در مکانی مناسب با نور کافی قرار دهید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: