نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بخش خصوصی باید از شرکت‌های دانش بنیان قانونمند حمایت کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران با تاکید بر اینکه باید حمایت بخش خصوصی از شرکت‌های دانش‌بنیان قانونمند شود، گفت: بودجه پارک‌های علم و فناوری سال آینده 50 درصد افزایش می یابد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران با تاکید بر اینکه باید حمایت بخش خصوصی از شرکت‌های دانش‌بنیان قانونمند شود، گفت: بودجه پارک‌های علم و فناوری سال آینده 50 درصد افزایش می یابد.
علی نوبخت حقیقی در آیین جشن پژوهش و تجلیل از پژوهشگران برگزیده دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه امسال به دلیل تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت پژوهش های علمی، بودجه پارک های علم و فناوری را پنجاه درصد افزایش داده است.
وی به برخی چالش های امر پژوهش پرداخت و افزود: برخی از مهمترین چالش‌ها در این عرصه شامل نقش پررنگ دولت در تامین منابع مالی و کمرنگ بودن نقش بخش خصوصی مربوط به توجه کافی به طرف تقاضای علم و فناوری، نبود ساز و کارهای لازم در بخش‌ها، سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تشخیص توانایی‌های پژوهشی و بهره برداری از آنها و عدم شناسایی نیازمندی‌های پژوهشی و مدیریتی آن، نقد نظام ارزیابی اثربخش سیاست‌های پژوهش در توسعه فناوری، کمبود سرمایه‌گذاری خطرپذیر برای تامین بودجه و ضعف مشتری‌گرایی و تقاضا محوری است.
 
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ایران به راهکارهای موثر برای رفع این چالش‌ها پرداخت و تصریح کرد: از جمله این راهکارها که در لایحه بودجه ۹۸ و برنامه ششم توسعه نیز ترتیب داده شده، می‌توان به حمایت دولت از تعاملات بین‌المللی مراکز پژوهشی و فناوری، پشتیبانی بهره‌گیری از ظرفیت بنگاه‌های بزرگ برای کاربست محصولات دانش بنیان و ورود آنها به بازار، جلوگیری از افت شتاب تولید علم کشور، حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان، حمایت از گسترش و توسعه پارک‌های علم و فناوری به منظور شکل‌گیری شرکت‌های نوپا و تسهیل فعالیت‌های تجاری‌سازی، اولویت مسایل پژوهشی به پروژه‌های مساله محور در راستای تامین مالی پژوهش، ارتقای توانمندی مدیران پژوهشی و انتخاب مدیران خودباور به تولید ملی برای هدایت مجموعه‌های پژوهشی اشاره کرد.
نوبخت حقیقی اظهار داشت: هم اکنون بخش خصوصی آنطور که باید و شاید از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت نمی‌کند. این حمایت باید قانونمند شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: