مصاحبه از راه دور شاید در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما با رعایت کردن نکات و برخی از اصول می‌تواند به یک فرصت و پتانسیل استثنایی برای جذب نیروی انسانی کارآمد تبدیل شود.

روش مصاحبه اینترنتی برای انتخاب داوطلبان شغلی، حالا رواج بیشتری در مقایسه با قبل دارد. گسترش شیوه‌ی دورکاری از یک سو و همین‌طور شیوع ویروس کرونا از سوی دیگر باعث شد که بسیاری از مدیران، این نوع مصاحبه را به مصاحبه حضوری ترجیح دهند و حالا این پدیده، به‌تدریج در حال تبدیل شدن به یک روند غالب است. اما باید بپذیریم که برگزاری مصاحبه اینترنتی و اساساً هر شکل دیگری از مصاحبه غیرحضوری، مصاحبه‌کنندگان را با موانعی مواجه می‌کند که می‌توانند کیفیت ارزیابی‌شان را از مصاحبه‌شوندگان تحت تأثیر قرار دهند.

 

مصاحبه اینترنتی

 

به همین دلیل در این مقاله از تینت، قصد داریم چند راهکار را خدمتتان ارائه دهیم که به‌واسطه آن‌ها بتوانید یک مصاحبه موفق با داوطلبان شغلی (بالأخص کارکنان دور کار) داشته باشید. البته ما قبلاً یک مطلب مجزا را به موضوع تدوین یک راهنمای جامع مصاحبه شغلی اختصاص داده‌ایم که خواندن آن در کنار این مطلب، می‌تواند بینش کاملی را برای مصاحبه‌کنندگان گرامی ایجاد کند.

از یک سیستم منسجم ردیابی متقاضی استفاده کنید

استفاده از یک سیستم ردیابی متقاضی (ATS) برای مصاحبه اینترنتی این امکان را برایتان مقدور می‌کند تا بتوانید برای یافتن کارکنان مدنظرتان از یک سازوکار منسجم و استاندارد استفاده کنید. با استفاده از چنین سیستمی می‌توانید سؤالاتی را در فرم استخدام بگنجانید که شانس دستیابی به کاندیداهای واجد شرایط و جذب نیروی انسانی برتر را به حداکثر می‌رسانند. مثلاً می‌توانید سؤالاتی را با جواب‌های دوگزینه‌ای بله یا خیر در فرم استخدام تعریف کنید. به چنین سؤالاتی اصطلاحاً سؤالات باز می‌گویند. به‌این‌ترتیب، متقاضیانی که واجد شرایط اولیه نیستند، به‌راحتی فیلتر می‌شوند و می‌توانید زمانتان را صرف بررسی شرایط افراد واجد شرایط کنید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید این سؤال را در فرم استخدامتان از داوطلبان بپرسید که آیا واجد مهارت، مجوز یا گواهینامه لازم برای انجام کار هستند؟ یا آیا امکان کار کردن در ساعات خاصی از شبانه‌روز را دارند؟

برای شناسایی بهترین داوطلبان شغلی به‌منظور انجام مصاحبه اینترنتی، لازم است چند سؤال باز را نیز در فرم استخدامتان بگنجانید. این نوع سؤالات به متقاضیان اجازه می‌دهند تا بتوانند در مورد سوابقشان، توضیحات لازم را ارائه کنند. به‌عبارت‌دیگر، این سؤالات دست داوطلب را در پاسخگویی، باز می‌گذارند تا او بتواند هر آنچه را لازم است، درباره خودش، مهارت‌هایش، شرایط خاصش و ... با شما در میان بگذارد. مثلاً می‌توانید در فرم استخدام این سؤال را مطرح کنید که دلیل علاقه‌ی آن‌ها به این شغل چیست؟ اگر استخدام شوند چه کاری انجام می‌دهد؟ حتی می‌توانید یک سؤال خاص را مطرح کنید تا بتوانید قبل از مصاحبه اینترنتی، یک ارزیابی مقدماتی از مهارت حلِ مسئله‌ی داوطلبان داشته باشید.

از مزایای تماس ویدئویی استفاده کنید

مصاحبه‌های شغلی، جلساتی هستند که شما می‌توانید از طریق برگزاری آن‌ها، به ارزیابی داوطلبان نسبت به یکدیگر پرداخته و از بین آن‌ها، مناسب‌ترین فرد را انتخاب کنید. حتی اگر هم از قبل با تجارب یا مهارت‌های یک متقاضی آشنا باشید، باز هم نحوه حضور وی در مصاحبه و عملکرد و رفتاری که طی این فرایند از خودش به نمایش می‌گذارد، می‌تواند روی نگاه شما و تصمیمتان مبنی بر انتخاب یا عدم انتخاب آن داوطلب، تأثیر بگذارد.

 

جذب نیروی انسانی با مصاحبه آنلاین

 

تردیدی نیست که درک احساس اشتیاق یک نامزد در هنگام استخدام، آن هم از طریق مصاحبه اینترنتی، کاری بسیار دشوار است. ملاقات حضوری با یک فرد، بستری فراهم می‌کند تا بتوانید از جنبه‌های مختلف، ارزیابی بهتری از او داشته باشید. وقتی نتوانید با کسی از نزدیک صحبت کنید، طبعاً در ارزیابی او با محدودیت‌های زیادی روبرو می‌شوید. بااین‌حال برقراری ارتباط ویدئویی در مصاحبه اینترنتی با متقاضیان شغلی می‌تواند یک راهکار خوب برای جبران این خلأ باشد. مصاحبه‌های تصویری در مقایسه با مصاحبه‌های تلفنی، پتانسیل بسیار قوی‌تری در برقراری ارتباط دارند. وقتی شما با کسی به‌صورت تلفنی مصاحبه می‌کنید، جز تُن صدا و مهارتش در حرف زدن، مبنای محکم دیگری برای ارزیابی ویژگی‌های فردی‌اش ندارید. اما در مصاحبه تصویری می‌توانید سرنخ‌ها و رفتارهای غیرکلامی افراد را نیز مشاهده کنید و به‌این‌ترتیب، ارزیابی دقیق‌تر و جامع‌تری از آن‌ها و شخصیتشان داشته باشید.

سایر اعضای مجموعه را در فرایند مصاحبه اینترنتی شرکت دهید

یک باور نادرست درباره کارکنان از راه دور این است که آن‌ها به‌تنهایی کار می‌کنند. البته این گزاره تا حدی درست است اما به‌هرحال افراد دور کار نیز مثل هر شغل دیگری، لازم است در تعامل با بخش‌های مرتبط مجموعه کار کنند و هماهنگی و ارتباط خوبی با آن‌ها داشته باشند.

اتفاقاً دور کار بودن یک فرد، مهارت بالاتری را در برقراری ارتباط مؤثر با سایر کارکنان می‌طلبد. ویژگی دورکاری نباید باعث شود که فرد احساس انزوا کند یا این‌طور تصور کند عملکرد کاملاً مستقلی دارد. فرد دور کار باید بداند که چطور از ابزارهای مناسب برای برقراری ارتباط سازنده با همکارانش به بهترین شکل استفاده کند.

بنابراین شما باید هر یک از اعضای مجموعه‌تان را در فرایند مصاحبه اینترنتی با متقاضی شغلی (چه حضوری و چه دور کار) شرکت دهید. در این راستا بهتر است به هر یک از اعضای تیم استخدام اجازه دهید که به‌طور مجزا با نامزدهای نهایی تصدی شغل، گفتگو کنند. چنین کاری برای داوطلبان هم دردسرسازی ایجاد نمی‌کند زیرا نیازی نیست که چند بار برای مصاحبه‌های جداگانه به شرکت مراجعه کنند. تنها کاری که آن‌ها انجام می‌دهند، شرکت در یک مصاحبه اینترنتی چنددقیقه‌ای است. با این روش، فرد تازه‌وارد قبل از شروع کار، با افراد شرکت آشنا می‌شود و این آشنایی، بستر مساعدی برای برقراری ارتباط فی‌مابین فراهم می‌کند. چنین رویکردی را شاید بتوانیم نوعی اجرای فرایند آنبوردینگ یا همسوسازی البته در مقیاسی بسیار محدود، بدانیم. فرایندی که به جامعه‌پذیری کارکنان تازه‌وارد، کمک زیادی می‌کند.

به موارد جزئی توجه کنید

واضح است که هنگام انجام مصاحبه اینترنتی برای استخدام کارمند، در جستجوی فردی سخت‌کوش هستید که واجد ویژگی‌های حرفه‌ای لازم بوده و بتواند تعامل خوبی با سایر اعضای تیم داشته باشد. اما این همه ماجرا نیست.

 

مصاحبه موفق

 

برای انتخاب یک کارمند، نکات بیشتری هستند که باید به آن‌ها توجه نشان دهید. متقاضی استخدام باید توانایی کار کردن در چارچوب یک ساختار منسجم را داشته باشد. او باید برای انجام کارش به معنای واقعی کلمه، باانگیزه باشد و این انگیزه حتی در مواقعی که کسی روی کارش نظارتی ندارد، حفظ شود. از همه مهم‌تر اینکه فرد متقاضی باید از صمیم قلب به مأموریت و عملکرد سازمان یا شرکت شما علاقه‌مند بوده و آن را باور داشته باشد. اگر این باور و اعتقاد باشد، آنگاه انگیزه‌ی کافی هم برای انجام وظایف به بهترین شکل ممکن در او ایجاد خواهد شد.

نکته مهم دیگر این است که باید اطمینان حاصل کنید که همه افرادی که با فرد متقاضی، مصاحبه اینترنتی می‌کنند، سؤالات هوشمندانه و ارزشمندی از او بپرسند. سؤالاتی که پاسخ‌های آن‌ها ضمن ارائه اطلاعات ارزشمند، بتوانند یک داوطلب شغلی عالی را از چند داوطلب شغلی خوب، متمایز کنند.

چند نکته تکمیلی درباره مصاحبه اینترنتی با داوطلبان شغلی

آنچه تا اینجا درباره مصاحبه اینترنتی با داوطلبان شغلی گفتیم، مهم‌ترین نکاتی بودند که در این راستا باید به آن‌ها توجه کنید. بااین‌حال، چند نکته تکمیلی هم در این خصوص وجود دارد که دانستن و به یادسپاری آن‌ها خالی از لطف نیست.

  • پرداخت برابر داشته باشید: حتی اگر فردی را پیدا کردید که در جایی زندگی می‌کند که هزینه‌های زندگی در آن کمتر است یا حقوق درخواستی‌اش در مصاحبه اینترنتی، کمتر از مبلغی بود که شما قصد پرداخت آن را داشتید، باز هم باید حقوق پرداختی‌تان به او برابر با همان رقمی باشد که از ابتدا تعیین بودید. کاهش حقوق پرداختی به کارمندان دور کار بنا به دلایلی مثل محل زندگی و مواردی ازاین‌دست، نوعی نابرابری درآمدی ایجاد می‌کند و این می‌تواند به یک مسئله تبدیل شود.
  • مزایای فرصت شغلی‌تان را برجسته کنید: افراد جویای کار علاوه بر حقوق دریافتی، به مزایا یا ویژگی‌های خاص یک شغل نیز اهمیت زیادی می‌دهند. واضح است که شما نمی‌توانید یک میز و دفتر کار را در اختیار کارمند دور کار، قرار دهید اما می‌توانید به او یادآوری کنید که به‌واسطه ماهیت کارش، می‌تواند با حداکثر انعطاف‌پذیری، در هر زمان و مکانی، با مجموعه شما کار کند. در مصاحبه با کارمندانی هم که قرار است به‌صورت حضوری در مجموعه‌تان کار کنند، همواره ویژگی‌های متمایز کار را برایشان برجسته کنید.
  • فرهنگ سازمانی، هنوز هم مهم است: درست است که فرهنگ سازمانی، بیشتر در شرایط حضور فیزیکی اعضای مجموعه در یک مکان متمرکز، موضوعیت پیدا می‌کند اما بااین‌وجود، این موضوع در ارتباط با کارکنان دور کار، کماکان اهمیتش را حفظ می‌کند. بنابراین باید برای انتقال انتظارات و ارزش‌های مجموعه‌تان به اعضای دور کار هم برنامه مشخصی داشته باشید.

سخن آخر

استخدام کارکنان موفق از طریق مصاحبه اینترنتی و به‌صورت از راه دور، به‌خودی‌خود می‌تواند یک چالش باشد. اما با اتخاذ یک رویکرد صحیح می‌توانید، این چالش را به یک فرصت طلایی تبدیل کرده و از پتانسیل بالقوه عظیم و نهفته‌ای که در پس آن وجود دارد، در جهت تحقق اهداف و مأموریت‌های مجموعه‌تان به بهترین شکل بهره‌برداری کنید. در اینجا تلاش کردیم با ارائه نکاتی مهم در این خصوص، به شما همراهان همیشگی تی‌نت در این مسیر کمک کنیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: